Realizacja projektu - wyjazd do Włoch

W dniach 02-08.06.2014 r. uczniowie kl. IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi: Ola Gąsior, Piotr Dudzic, Michał Dąbrowski, Klaudia Jęczmień, Agata Łasisz i Zuzia Sikora wraz z opiekunami Anną Sepioło, Andrzejem Lauko i Anną Majzel gościli w Istituto Comprensivo Statale

,,G. Lombardo Rodice’’ w Syrakuzach na Sycylii.

Była to VII wizyta partnerska w ramach programu Comenius ,,Let’s Meet Where Our Cultures Meet’’.

Podróż do Syrakuz odbyliśmy autokarem, dzięki czemu mogliśmy podziwiać przepiękne krajobrazy austriackich i włoskich Alp. Włoch zachwyciły nas różnorodnością krajobrazów. Wysokie szczyty gór królowały nad morskim pejzażem.

Po przybyciu do miejsca docelowego powitały nas rodziny włoskich uczniów, które gościły

u siebie polskie dzieci.

Pierwszego dnia odbyło się oficjalne rozpoczęcie spotkania oraz powitanie delegacji ośmiu państw europejskich: Bułgarii, Chorwacji, Anglii, Grecji, Litwy, Turcji i Polski biorących udział

w projekcie Comenius.

Szkolny chór wykonał dla gości pieśni w języku angielskim i włoskim a zespół taneczny przygotował regionalny taniec ludowy tarantella.

Po uroczystości powitania uczniowie uczestniczyli w lekcjach języka włoskiego, różnorakich grach i zabawach oraz warsztatach plastycznych prowadzonych przez nauczycieli i uczniów ze szkoły goszczącej.

W tym czasie nauczyciele pracowali nad raportem końcowym projektu omawiali i doskonalili ostateczne rezultaty.

W porze lunchu delegacje miały możliwość degustacji tradycyjnych potraw kuchni włoskiej przygotowanej przez uczniów, rodziców i nauczycieli szkoły w Syrakuzach.

W późnych godzinach popołudniowych uczniowie udali się do domów rodzin, które ich gościły. Dzięki temu dzieci miały możliwość poznania dnia codziennego typowej rodziny włoskiej, doskonalić swe umiejętności językowe i przebywać ze swoimi włoskimi rówieśnikami.

Dzień kolejny pobytu we Włoszech to wyprawa do Vendicari – rezerwatu przyrody celem poznania dziedzictwa przyrodniczego o Sycylii. Przyrodnicze warsztaty edukacyjne pozwoliły uczestnikom poznanie sycylijskiej fauny i flory. Rezerwat usytuowany jest nad Morzem Jońskim więc

w wolnym czasie mogliśmy choć przez krótką chwilę skorzystać zarówno z kąpieli słonecznej jak

i morskiej.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Noto, miasta uważanego za perłę baroku sycylijskiego, aby poznać jego zabytki architektury, historii kultury Noto zrekonstruowano w nowym barokowym stylu po trzęsieniu ziemi w 1693 r.

Wieczorem uczniowie i nauczyciele spotkali się na wspólnej kolacji w pizzerii ,,Mivida’’. Dzieci wzięły udział w quizie dotyczącym wiedzy o krajach partnerskich projektu Comenius. Interaktywny quiz przygotowali gospodarze, a sprawdzał on wiedzę uczestników z dotychczasowych działań

w projekcie.

Niesamowitych i niezapomnianych wrażeń przyniósł nam kolejny dzień pobytu, w trakcie którego wybraliśmy się na górę Etna.

Gospodarze opowiedzieli nam legendę o historii powstania wulkanu. Przewodnicy zapoznali nas

z budową geologiczną terenu i poprowadzili do wygasłych, nieczynnych już kraterów na wysokości powyżej 2000 m n.p. morza.

Kolejnym punktem programu tego dnia była wyprawa do Taorminy miasta rozpościerającego się na stromych zboczach okolicznych gór, od poziomu morza aż do ich szczytów.

Podziwialiśmy tu zabytkowy antyczny teatr grecki, w którym po dzień dzisiejszy odbywają się różne przedstawienia spacerowaliśmy po rynku chłonąc jego zabytkową architekturę i wsłuchując się

w muzykę płynącą z licznych kafejek.

Po powrocie do Syrakuz uczniowie udali się do domów rodzin włoskich a nauczyciele pracowali nad przygotowaniem płyty CD z tradycyjnymi piosenkami regionów partnerskich. Wykonano szatę graficzną okładki płyty.

Ostatniego dnia pobytu w Syrakuzach zwiedzaliśmy Muzeum Regionalne ,,Paolo Orsi’’ gromadzące zbiory archeologiczne i park archeologiczny z ruinami antycznego teatru greckiego.

Rolę przewodników pełnili uczniowie szkoły włoskiej, którzy pokazali nam również Starą część miasta Syrakuzy i ciekawie opowiadali o jej historii, dziedzictwie kulturowym i znaczeniu dla rozwoju miasta.

Wieczorem na uroczystej pożegnalnej kolacji podsumowano realizacje projektu Comenius

i omówiono ankiety ewaluacyjne.

Następnego dnia uczniowie pożegnali się z rodzinami, u których mieszkali.

Bogatsi o nowe wrażenia i przeżycia, pełni nowych doświadczeń, zawiązanych przyjaźni i zdobytych umiejętności językowych udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.

Komentarze uczniów Publicznej Szkoły w Starej Słupi uczestniczących

w ostatniej wizycie partnerskiej.

,,(…) to mój pierwszy wyjazd zagraniczny, w trakcie którego miałem dużo wrażeń i atrakcji’’ – Michał Dąbrowski

,,W mojej pamięci na zawsze pozostanie pobyt na Sycylii we Włoszech. Kraj ten urzekł mnie swoją różnorodnością. Poznałam w niewielkiej części jego historię i kulturę’’ – Agata Łasisz.

,,Była to dla mnie niezapomniana podróż. Miło będę wspominała pobyt w rodzinie włoskiej, wspólne zabawy i czas spędzony z Martiną i jej najbliższymi’’. – Ola Gąsior.

,,Pobyt w Syrakuzach uświadomił mi, że warto uczyć się języków obcych. Cieszę się, że mogłem poznawać nowych kolegów z zagranicy’’. – Piotr Dudzic

,,Cieszę się, że mogłam wziąć udział w wyjeździe do Włoch. Dzięki temu poznałam wielu interesujących rówieśników pochodzących z różnych krajów’’ – Klaudia Jęczmień

,,Rodzina włoska, w której mieszkałam bardzo się o mnie troszczyła. Poza zajęciami obowiązkowymi organizowała mi wolny czas zapewniając różne atrakcje’’. – Zuzia Sikora.