Innowacja pedagogiczna Wortschatz in Praxis/"Words in Practice

Głównym założeniem programu jest ułatwienie uczniom opanowania jak największej ilości słownictwa z języka niemieckiego oraz angielskiego oraz zastosowania ich w tekstach użytkowych.

Celem ogólnym jest wspomaganie kompetencji językowych ucznia (słuchania, mówienia, czytania i pisania) Wynikających z podstawy programowej dla pierwszego etapu edukacyjnego. –motywowanie uczniów do systematycznej nauki, poszerzenie zasobu słownictwa, podnoszenie efektów nauczania i uczenia się, zachęcanie do korzystania z narzędzi TIK w codziennej nauce, zdobywanie wiedzy i umiejętności w sposób kreatywny i atrakcyjny dla uczniów, podnoszenie jakości pracy ucznia i szkoły

Innowacja pedagogiczna Wortschatz in Praxis/"Words in Practice" opierać się będzie na pracy na platformie Insta.Ling, służącej uczniom w systematycznym zdobywaniu wiedzy, przyswajaniu nowych słów, a co za tym idzie doskonaleniu umiejętności językowych. Efektywne zarządzanie czasem, poprzez systematyczną pracę po ok. 5 minut dziennie przez tydzień, zmniejsza nie tylko wysiłek związany z wielogodzinną nauką, ale również przynosi długofalowo znacznie lepsze efekty.

Program zakłada następujące efekty:

-wzbogacenie słownictwa,

- rozwój umiejętności skutecznego porozumiewania się w języku angielskim i niemieckim

-bieżące obserwowanie efektów systematycznej pracy w domu

- podniesienie motywacji do nauki języka obcego, wzrost pewności siebie oraz satysfakcji z pogłębiania znajomości języka angielskiego oraz niemieckiego

Podstawowym założeniem programu Insta.Ling jest zmotywowanie uczniów do krótkiej kilku minutowej, ale systematycznej codziennej pracy. Nauka odbywać się będzie w ciekawej i nienużącej formie quizu, w którym uczeń dopasowuje słówka, litery bądź frazy do zdania wyświetlonego na ekranie. Poziom trudności jest dostosowany indywidualnie do bieżących umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek i zasad, które już zna. Uczeń rozpoczyna pracę z niewielkim zestawem nowych słówek do nauki. Gdy uczeń popełni błąd wyświetlana jest poprawna odpowiedź. Program pozwala również na odsłuchanie wymowy każdego słowa, przygotowanej przez profesjonalnego lektora. Dodatkowo uwzględnia również więcej niż jedną prawidłową odpowiedź, pozwalając na stosowanie synonimów. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu.