Spotkanie organiyaczjne we Francji

Nauczyciele  PSP w Starej Słupi uczestniczyli w spotkaniu organizacyjnym projektu Erasmus+  we Francji

W dniach 08-11.10.2017r. odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne w ramach projektu Learning Through Theatre and Technology realizowanego w ramach programu Erasmus+. Szkołą koordynującą wszystkie działania projektowe i organizującą pierwsze spotkanie partnerskie było gimnazjum College La Plane z Lavardac we Francji.

Dyrektor Andrzej Lauko oraz Anna Majzel i Anna Sepioło reprezentowali Publiczną Szkołę Podstawową w Starej Słupi. Celem spotkania było omówienie zadań projektowych, przygotowanie strony internetowej projektu oraz prezentacja szkół partnerskich.

Każda instytucja przygotowała prezentację lub film o szkole i regionie, omówiła system edukacji w danym kraju oraz  zaprezentowała walory i działania swoich placówek. Dyrektorzy mieli możliwość wymiany doświadczeń, poznania sytemu i organizacji nauczania we Francji. Nauczyciele intensywnie pracowali nad przygotowaniem harmonogramu działań projektowych oraz strony internetowej projektu. Odbyła się również krótka sesja szkoleniowa i zapoznanie z programami Story Bird oraz Story Jumper, niezbędnymi do realizacji działań w projekcie.

Wizyty w szkołach podstawowych oraz średnich, pozwoliły  nam na bliższe poznanie sytemu edukacji we Francji. Wszędzie witano nas bardzo życzliwie, z uśmiechem na twarzy i chętnie opowiadano o zwyczajach i życiu codziennym we Francji. Nie zabrakło również wizyty w ratuszu u burmistrza Lavardac, który chętnie przyjmuje u siebie delegacje zagraniczne i z wielką sympatią opowiada  o znajomych z Polski, czy Portugalii.

Po intensywnej pracy nad planowaniem działań w projekcie i wizytach w szkołach, nie zabrakło również czasu na wspólne rozmowy, biesiadowanie i wymianę doświadczeń. Nauczyciele okazali się bardzo gościnni, zawsze towarzyszyli nam podczas obiadów i kolacji. Gościliśmy również w domu jednego z nauczycieli. Jego rodzina wspólnie przygotowała dla nas kolację, degustację serów i lokalnych przysmaków.

W czasie wolnym od pracy zaprezentowano nam również sztukę i budownictwo średniowiecznej Francji, zabytkowe miasteczka w rejonie Akwitanii i Gaskonii m.in. historyczne miasto Nérac – wrota Gaskonii, romański klasztor, kościoły i zamek. To był tylko przedsmak tego, co czekało na nas po drodze.

Mieliśmy również możliwość zwiedzania Tuluzy po przylocie do Francji, była to dodatkowa atrakcja pobytu. Jeden z nauczycieli przyjechał po nas na lotnisko i zabrał na spacer do najciekawszych miejsc.

Zachwyceni pobytem, gościnnością nauczycieli z Lavardac wróciliśmy pełni entuzjazmu i zapału do realizacji działań projektowych i organizacji kolejnej wizyty w Polsce. Mamy miłych i chętnych do współpracy partnerów, liczymy na udany projekt.