Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

26-006 Stara Słupia, Stara Słupia 78

Tel: 41 317-71-26

E-mail: spstaraslupia@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 886510
    • Do końca roku: 248 dni
    • Do wakacji: 55 dni
  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-27

    Imieniny: Sergiusza, Teofila

  • Kartka z kalendarza

Nauczyciele i uczniowie SP w Starej Słupi uczestniczyli w spotkaniu partnerskim projektu Erasmus+ w Procida we Włoszech

W dniach 30.09-07.010.2018r. odbyło się kolejne spotkanie partnerskie projektu Learning Through Theatre and Technologyrealizowanego w ramach programu Erasmus+.

Szkołą organizującą wydarzenie było IISS F CARACCIOLO-G w Procida weWłoszech.

 Celem spotkania była integracja uczniów w trakcie zajęć teatralnych, prezentacja gry aktorskiej oraz udział w mini przedstawieniach teatralnych. Uczniowie korzystali  z nowoczesnej technologii, która jest nieodłącznym elementem spektaklu. Wcielali się w rolę reżysera, aktora, czy choreografa. Zajęcia teatralne stanowiły dla uczniów formę rozrywki, ale również były warsztatem gry aktorskiej, formą rozwijania wyobraźni i kreatywności. Każdy dzień poświęcony był intensywnej pracy nad projektem, rozwijaniu pasji oraz talentów uczniowskich.

Naszą szkołę reprezentowało sześciu uczniów z klas V-VII : Mateusz Polak, Mikołaj Przemyski, Adam Sepioło, Krystian Sobkiewicz, Paweł Chlewicki i Bartosz Kozłowski, którymi opiekowały się: nauczycielka języka polskiego pani Krystyna Ogledzińska i Anna Sepioło ucząca języka angielskiego, szkolny koordynator projektu. Nasi uczniowie  chętnie uczestniczyli w warsztatach odgrywając przydzielone im role. Wspaniałe okazały się również dodatkowe zajęcia dla uczniów: warsztaty wokalne, gra na instrumentach muzycznych, czy choreografia aktorów. Uczniowie chętnie angażowali się  w tworzenie muzyki, odgrywanie rytmu. Była to dla nich szansa na integrację i współpracę w zespole. Każdy dzień w szkole obfitował w nowe doświadczenia, jednak po intensywnej pracy nad realizacją działań  w projekcie, nie zabrakło również czasu na wspólne rozmowy, biesiadowanie i wymianę doświadczeń.
Uczniowie zakwaterowani byli w domach u rodzin włoskich, które okazały się bardzo gościnne, chętnie aranżowały czas dla naszych uczniów i zapewniały im dodatkowe atrakcje w czasie wolnym. Wspólny obiad w szkole z nauczycielami, rodzicami i uczniami był okazją do bliższego poznania się, degustacji kuchni włoskiej oraz poznania obyczajów panujących  w szkole.
W czasie wolnym od pracy wędrowaliśmy wąskimi uliczkami Procidy zwiedzając zabytkową część wyspy. Corriciella, stara przystań rybacka, wywarła na nas największe wrażenie. Braliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez byłego żeglarza i miłośnika połowów, który przedstawił nam tajniki tworzenia sieci rybackiej. Kolorowe barki, budynki w różnobarwnych odcieniach sprawiały, że Kolorowa Wyspa stawała się bajkową oazą spokoju. Przebywając w porcie uczniowie mieli możliwość wykonania scenografii na płótnie do przedstawienia teatralnego, które miało miejsce w zabytkowym kościele na wzgórzu Terra Murata. Wykonali biżuterię do spektaklu oraz opracowali niezbędne atrybuty aktorów.

Wspólny udział w przedstawieniu, zintegrował młodzież i zachęcił do współpracy. Atmosfera zabytkowego Kościoła Św. Michała wywarła dodatkowe wrażenie na uczestnikach. Muzyka, wystrój oraz charakteryzacja aktorów była częścią wspaniałego teatralnego wydarzenia przygotowanego przez uczniów. Burmistrz, nauczyciele oraz rodzice z podziwem obserwowali grę aktorów, byli pod wrażeniem pracy włożonej w przygotowanie spektaklu oraz scenografii.

Ostatni dzień pobytu we Włoszech to powrót do Neapolu, wędrówka ulicami miasta oraz zwiedzanie zabytkowej starówki. Przebywając w gwarnym, pełnym turystów i mieszkańców mieście, zatęskniliśmy za spokojem i bajkowym pejzażem wyspy.

Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w Porto w Portugalii. Z niecierpliwością  oczekujemy  na wyjazd.