Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna - 2023/2024

Głównym celem programu jest kształtowanie prawidłowej sylwetki i postawy ciała. Program ma doprowadzić do skorygowania istniejących zaburzeń statyki ciała i doprowadzenie jeżeli to możliwe do stanu prawidłowego oraz niedopuszczenie do powstania wad postawy ciała poprzez systematyczne wzmacnianie mięśni posturalnych ciała.

Celem ogólnym jest prawidłowy rozwój fizyczny uczestników ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania nawyku przyjmowania prawidłowej postawy ciała: - korygowanie na bieżąco istniejących zaburzeń postawy, - niedopuszczenie do powstania wad postawy ciała, - doprowadzenie sprawności fizycznej dziecka do stanu uznanego za prawidłowy, - kształtowanie odruchu prawidłowej postawy w każdej sytuacji.

Innowacja pedagogiczna „Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna” przeznaczona jest dla uczniów klas 0-III. Zajęcia będą odbywać się w 4 grupach, dla każdej grupy przeznaczona jest 1 godzina tygodniowo. Ćwiczenia będą odbywały się systematycznie, dzięki czemu uczniowie będą kształtowali w sobie nawyk dbania o swoją postawę oraz wykształcą w sobie nawyki systematyczne aktywności fizycznej ze zwracaniem uwagi na swój prawidłowy rozwój fizyczny. Proponowana różnorodność form i metod prowadzonych zajęć ma im zapewnić zainteresowanie i motywację do systematycznej pracy i zachęcać do ich większej aktywności fizycznej poza zajęciami w szkole.

Program ma za zadanie przygotować uczniów do dalszego aktywnego i sportowego trybu życia bez żadnych ograniczeń spowodowanych wadą postawy lub nieprawidłowym ukształtowaniem mięśni posturalnych ciała. Dzieci poprzez prawidłową postawę ciała mają nabyć pewność siebie wynikającą z braku jakichkolwiek ograniczeń ruchowych i mają być przygotowane do dalszego, niczym nieograniczonego swojego rozwoju fizycznego.