Sporty znane i nieznane - 2023/2024

Przyczyną opracowania i wprowadzania innowacji jest potrzeba podniesienia poziomu rozwoju  sprawności fizycznej oraz cech motorycznych na wyższy poziom rozwoju. Zauważalny w ostatnim czasie obniżony poziom rozwoju sprawności fizycznej wymaga zmian mających na celu zapewnienie im wszechstronnego, harmonijnego rozwoju psychofizycznego oraz rozbudzanie zainteresowań różnymi formami aktywności ruchowej.

Celem głównym innowacji pedagogicznej jest podnoszenie poziomu sprawności fizycznej oraz motywowania uczniów do spędzania czasu w sposób aktywny ruchowo. Program ma na celu wzbogacenie   i uatrakcyjnienie oferty proponowanych zajęć sportowych, rozbudzanie i poszerzanie zainteresowanie uczniów, a co za tym idzie zwiększenie efektów nauczania. Poprzez różnorodność i wszechstronność proponowanych zajęć, uczeń ma ukształtować pozytywne nastawienie do aktywności fizycznej i utrwalić w sobie nawyki spędzania wolnego czasu w sposób aktywny ruchowo.

Innowacja pedagogiczna „Sporty znane i nieznane” przeznaczona jest dla uczniów klas IV-VIII. Zajęcia będą się odbywały na godzinach przeznaczonych na UKS. Oprócz najbardziej popularnych dyscyplin, takich jak piłka nożna, uczniowie będą poznawali te mniej znane jak badminton, tenis ziemny, i jazda na rowerze oraz elementy sztuki walki w tym szczególnie karate. Te dyscypliny będą miały charakter uzupełniający dla zajęć podstawowych, a w przypadku zwiększonego zainteresowania uczniów ich zakres zostanie odpowiednio powiększony. Dla zwiększenia atrakcyjności programu zorganizowany zostanie rajd rowerowy. Zwiększenie oferty zajęć sportowych ma zmotywować uczniów do większej aktywności fizycznej w czasie wolnym.

Program zakłada następujące efekty:

zaspokajanie potrzeb poznawczych i poszerzenie zainteresowań dzieci,

podniesienie poziomu sprawności fizycznej,

zwiększenie motywacji do większej aktywności ruchowej, poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły.