Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

26-006 Stara Słupia, Stara Słupia 78

Tel: 41 317-71-26

E-mail: spstaraslupia@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 885842
    • Do końca roku: 249 dni
    • Do wakacji: 56 dni
  • Kalendarium

    Piątek, 2024-04-26

    Imieniny: Marii, Marzeny

  • Kartka z kalendarza

Podsumowanie projektów "Cyfrowa Szkoła" i "Szkoła z klasą 2.0"

Podsumowanie programu „Cyfrowa Szkoła” w Szkole Podstawowej w Starej Słupi.

    28 maja 2013r. odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi uroczyste podsumowanie rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnej „Cyfrowa Szkoła” oraz realizacji zadań w ramach programu Szkoła z klasą 2.0. W uroczystości wzięli udział  pani A. Lewandowska – kierownik Zespołu Obsługi Szkół Gminy Nowa Słupia,   pan R. Karpiński – radny RG Nowa Słupia, pan P. Szymoniak – Wojewódzki Koordynator programu „Cyfrowa Szkoła”, pan P. Małysz – właściciel firmy AV Multimedia z Kielc,   pan W.  Popaś – prezes Stowarzyszenia „Szklany Dom”, pan R. Cieślik – sołtys Starej Słupi, pani M Jakubczyk – dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Słupi, pani A. Pustuła dyrektor Szkoły Podstawowej w Pokrzywiance, pani J. Krężelewska – dyrektor Szkoły Podstawowej   w Jeleniowie, pani A. Kowalska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Mirocicach, pani L. Kopycka – dyrektor Zespołu Szkół w Paprociach, pan Z. Dudzic – dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku oraz rodzice, nauczyciele i uczniowie PSP   w Starej Słupi.

            Na wstępie dyrektor PSP w Starej Słupi A. Lauko odczytał list skierowany na jego ręce przez Posła na Sejm RP Lucjana Marka Pietrzczyka – wielkiego orędownika wykorzystania technologii cyfrowej w polskich szkołach. Następnie zostały przedstawione prezentacje multimedialne przez dyrektora A. Lauko i A. Budzińską – szkolnego koordynatora programu „Cyfrowa Szkoła”, dotyczące realizacji programów „Cyfrowa Szkoła oraz Szkoła z klasą 2.0.

 Program „Cyfrowa Szkoła” ma charakter edukacyjny, ma służyć poprawie efektów uczenia się uczniów, w tym szczególnie rozwijaniu kompetencji kluczowych. Dostępny w szkole sprzęt cyfrowy umożliwia lepsze uczenie się uczniów poprzez indywidualne i zespołowe rozwiązywanie problemów, pracę metodą projektu, metodę badawczą, przybliżenie warunków pracy szkoły do warunków spotykanych przez ucznia poza szkołą. Założeniem programu jest, że wykorzystanie TIK w nauczaniu może uczynić edukację bardziej angażującą uczniów i nowoczesną.

            Atutem uczestnictwa naszej szkoły w programie jest szersze wykorzystanie technik – informacyjno – komunikacyjnych, wykorzystanie w procesie edukacyjnym TIK do komunikacji uczniów, rodziców i nauczycieli, podniesienie atrakcyjności oferty szkoły, wyrównywanie szans w dostępie do TIK dla uczniów oraz upowszechnianie dobrych praktyk z użyciem TIK. Najważniejszą zmianą jest wypracowanie przez nauczycieli nowych nawyków pracy z uczniami przy realizacji obowiązujących wymagań szczegółowych podstawy programowej przedmiotów ogólnokształcących. Stworzenie ogólnopolskiej sieci współpracy i wymiany dobrych praktyk to jeden z głównych celów tego programu. Żaden najnowocześniejszy sprzęt czy jednorazowe szkolenie nie dadzą takiego efektu, jak spotkania i współpraca nauczycieli, którzy będą chcieli się dzielić doświadczeniami, wzajemnie inspirować, wspierać i mobilizować. W trakcie spotkania nauczycieli uczestnicy mieli okazję uczyć się od siebie konkretnych umiejętności związanych z wykorzystaniem TIK    w nauczaniu.

Jednocześnie nie zapomnimy o tradycji i kulturze naszego regionu, czego wyrazem był występ uczniów naszej szkoły. Montaż słowno – muzyczny „I mnie miłe Góry Świętokrzyskie”, przygotowany pod kierunkiem K. Oględzińskiej, zaprezentowali uczestnicy programu „Szkoła z klasą2.0”. Zawierał on utwory o tematyce regionalnej, gdyż projekty realizowane w ramach programu „Szkoła z klasą 2.0”: „Moja szkoła dawniej i dziś” oraz „Zaproszenie do średniowiecznego zamku”, dotyczyły naszej najbliższej okolicy. W występ uczniów została wpleciona prezentacja efektów prac grup: prezentacja multimedialna „Jak    i gdzie przeszłość naszego regionu splata się z teraźniejszością”, ulotka informacyjna, gazetka okolicznościowa, prezentacja multimedialna o średniowiecznym zamku, makieta zamku  w Chęcinach. Pochwalili się swoimi osiągnięciami, zaprezentowali wyniki ciężkiej pracy.

Szkolna uroczystość podsumowała realizację programów „Cyfrowa szkoła” i „Szkoła z klasą2.0”, których celem było wykorzystanie nowoczesnych technologii TIK w procesie edukacyjnym.

Artykuły