Realizacja projektu - Wyjazd do Bułgarii

Burgas w Bułgarii kolejnym przystankiem do programu „Comenius”

dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi.

W dniach od 22.04 - 27.04.2013 r. w miejscowości Burgas w Bułgarii odbyło się spotkanie wszystkich partnerów projektu Comenius ,,Let’s Meet Where Our Coltures Meet’’.

Uczestniczyły w nim dwie uczennice PSP w Starej Słupi z klasy V i VI - Natalia Majcher i Paulina Sala. Opiekunami byli: Anna Sepioło i Jolanta Gibała.

Celem wyjazdu było zaprezentowanie regionalnych potraw. Pokazy kulinarne odbyły się w restauracji „Mladost”.

Zakwaterowani byliśmy w hotelu „Bułgaria”. Morski pejzaż zachwycał widok z okien. Rankiem budził nas krzyk mew, a wieczorem podziwiać mogliśmy niesamowity wygląd głownej ulicy miasta bajecznie rozświetlonej niezliczoną ilością lamp i latarni, po której do późnych godzin nocnych, spacerowali mieszkańcy i turyści.

We wtorek 23.04.2013r.  przebywaliśmy w szkole „S-t Klient Ohridski”. Powitanie zrobiło na nas ogromne wrażenie. Razem z innymi partnerami uczestniczyliśmy  w warsztatach kulturowych „Let´s make familiar” – „Poznajmy się” (panowała przyjazna, wesoła atmosfera). Następnie zwiedziliśmy szkołę i poszczególne klasy. Uczniowie witali nas piosenką i wręczali wykonane przez siebie upominki (np. kolorową muszelkę, papierowy kwiatek).

Wieczorem w restauracji „Mladost” odbyła się prezentacja potraw z poszczególnych krajów i ich degustacja. Wszystkie specjały regionalnych kuchni bardzo nam smakowały.

Następne dni upłynęły nam na poznawaniu zabytków architektury Burgas i pobliskich miasteczek. Zwiedziliśmy miejscowość Nessebar, która wpisana jest do Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz miejscowość Pomorie i Sozopol. Poznawaliśmy dziedzictwo kulturowe regionu. Wieczorem zaś w restauracji „Bulgaria” obejrzeliśmy zaprezentowane przez partnerów z Bułgarii stroje ludowe i instrumenty muzyczne.

Następną niespodzianką było zwiedzanie Burgas oraz wizyta u burmistrza miasta.

Popołudniem opiekunowie poszczególnych grup zebrali się w centrum kulturowym „Sea Casini” aby podsumować bieżącą wizytę programu i wypracować zadania do realizacji podczas pobytu w Anglii.

Czas szybko minął. Nadszedł dzień powrotu do kraju.

Pełni niezapomnianych wrażeń, zdobytych doświadczeń, nowych umiejętności językowych, zawartych znajomości i przyjaźni powróciliśmy do Starej Słupi.