Zwiedzamy Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni

5 listopada 2011r. uczniowie naszej szkoły wybrali się  na wycieczkę do Parku Etnograficznego w Tokarni.

Pierwszym etapem wyjazdu było spotkanie z panią psycholog. W Kielcach dzieci uczestniczyli w prelekcji dotyczącej przeciwdziałania przemocy i agresji wśród uczniów. Pani psycholog Olga Nowakowska podawała przykłady jak zachowywać się w sytuacjach konfliktowych. Dużą uwagę zwróciła  na umiejętność zachowania asertwnego wśród rówieśników oraz na realacje w rodzinach. Proponowała, aby organizować spotkania z rodzicami, przedstawiając na nich problematykę agresji.

Druga część wycieczki odbyła się w muzeum - skansenie, gdzie dzieci obejrzały zabytki budownictwa drewnianego z przełomu XVIII i XIX wieku, z obszaru południowej Polski. Wśród wiejskich chałup największym zainteresowaniem cieszył się  budynek szkoły podstawowej ze Starej Słupi z pełnym wyposażeniem klasy lekcyjnej.

"Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni powołano w 1976 roku, a zaczęło funkcjonować od 1977 roku. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej."

źródło    http://mwk.com.pl/pl/o_muzeum/