1973 - Współczesność

Nowy budynek szkolny jak na ówczesne czasy (lata siedemdziesiąte) był bardzo nowoczesny. Bardzo dobre warunki pracy stwarzały widne i przestronne pomieszczenia. Wybudowany obiekt jest piętrowy, wyposażony w instalację kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, wodociągowa i telefoniczną.

Od 01.09.1973 r. do 2003r. Szkołę Podstawową w Starej Słupi ukończyło 600 absolwentów. Obecnie w 7 oddziałach uczy się 105 uczniów, pracuje na pełnych etatach 10 n-li. Przez cały czas istnienia szkoły jej działalność zmierzała do podniesienia poziomu nauczania oraz funkcjonalności placówki. Kolejne dyrekcje szkoły były świadome faktu, iż ulepszenia procesu dydaktyczno- wychowawczego osiągną poprzez uruchomienie klasopracowni, a także dobre ich wyposażenie. Dlatego też w tym kierunku podążały ich działania.
  Obecnie w budynku szkolnym znajduje się 7 dość wyposażonych pracowni, w tym pracownia komputerowa, która na początku 2000 roku zastałam podłączona do Internetu oraz biblioteka szkolna wyposażona w 12000 woluminów.
  W 2002r. pracownia informatyczna została doposażona w nowy sprzęt komputerowy dzięki dotacji Fundacji Dzieci i Młodzieży na realizację Programu „ Z zabawy nauka", który miał na celu doskonalenia umiejętności wykorzystania techniki multimedialnej w nauce i wiedzy z zasobów internetowych.
  W listopadzie 2000 roku, przy wsparciu finansowym Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Zarządu Gminy Nowa Słupia, dokonano adaptacji pomieszczenia na zastępczą salę gimnastyczną.
Wokół szkoły, znajdują się 2 boiska trawiaste do piłki nożnej i ręcznej, boisko asfaltowe do koszykówki oraz plac zabaw dla najmłodszych.
  Dzięki pracowitości i inicjatywie dyrekcji szkoły, nauczycieli, rodziców oraz samorządu lokalnego zrobiono wiele w zakresie poprawy bazy lokalnej, wykorzystując przy tym różnorodne możliwości zdobywania środków finansowych i angażując do współpracy miejscowe środowisko.
  Od 10 lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Słupi uczęszczają na nadobowiązkowe zajęcia z języka angielskiego, a od 5 lat odbywają się dodatkowe zajęcia sportowe w ramach UKS- „ Stara Słupia". Efektami działalności UKS- u są sukcesy sportowe naszych uczniów, szczególnie w takich dyscyplinach jak: tenis stołowy, piłka nożna, koszykówka, bieg przełajowe.

Dzisiejsza Szkoła Podstawowa w Starej Słupi jest jedną z czołowych placówek oświatowych na terenie gminy.
  Osiąga dobre i bardzo dobre wyniki dydaktyczno- wychowawcze, o czym świadczą wyniki klasyfikacji, nauczania, wizytacje szkoły, egzaminy zewnętrzne, losy absolwentów, udział uczniów w olimpiadach przedmiotowych na szczeblu rejonowym i wojewódzkim oraz sukcesy uczniów w różnych konkursach artystycznych.
  W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła uczestniczyła w akcji „ Szkoła z klasą" prowadzonej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą, pod patronatem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
  Przez rok sumiennie realizowaliśmy niełatwe zadania akcji, co przyniosło efekty. Nasza szkoła znalazła się wśród 3100 placówek z całego kraju, które otrzymały dyplom i certyfikat, potwierdzający uzyskanie tytułu „ Szkoła z klasą".
  Zdajemy sobie sprawę jednak, iż u progu wejścia Polski do Unii Europejskiej, jak i również by sprostać wymaganiom uczniów, rodziców i nauczycieli, musimy naszą szkołę wciąż doposażyć w pomoce naukowe, unowocześniać, poprawić bazę lokalową oraz podnosić efektywność nauczania i wychowania, aby nasi uczniowie byli rzetelnie przygotowani do dalszej nauki i życia we współczesnym świecie, a szkoła była placówką cenioną i uznawaną w środowisku.