„Szkoła pamięta”

W roku ważnych wydarzeń - 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, 75 rocznicy  wybuchu Powstania Warszawskiego, w odpowiedzi na zaproszenie zawarte w liście MEN, Dariusza Piontkowskiego, uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Słupi wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”.

25 października, w ostatni piątek przed 1 listopada, młodzież kl. VII wraz z wychowawczynią odwiedziła cmentarz parafialny w Nowej Słupi.  Ósmoklasiści pod opieką wychowawcy udali się na Skałkę i cmentarz jeńców radzieckich na Bielniku.

Uczniowie uporządkowali mogiły żołnierzy I i II wojny światowej, powstańców styczniowych oraz odwiedzili groby zmarłych nauczycieli Szkoły Podstawowej w Starej Słupi: Bartłomieja Garbicza, Marii Rogoz i Władysława Pepasia. Młodzież złożyła wiązanki  i zapaliła symboliczne znicze na znak pamięci o ludziach, którzy oddali życie, walcząc o wolność i niepodległość ojczyzny.

W atmosferę szczególnej pamięci o zmarłych, wspomnień, zarówno o naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii tej ogólnokrajowej i lokalnej, wprowadził uczniów i nauczycieli niezwykle wzruszający Teatr cieni „Pamiętamy  1939-2019” w wykonaniu Amatorskiego Teatru „Święty Spokój”. Obejrzeli go uczniowie kl. V-VIII szkół z terenu gminy Nowa Słupia dnia 24 października w Gminnym Ośrodku Sportu i Turystyki w Rudkach.

Oba wydarzenia były dla wszystkich niezapomnianymi lekcjami historii i patriotyzmu.