Uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie projektów

Uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie projektów w ramach RPOWŚ 2014-2020, Poddziałania 8.3.2 „Wsparcie kształcenia podstawowego w zakresie kompetencji kluczowych” - wsparcie szkół podstawowych, odbyło się w poniedziałek, 31 października w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Dofinansowanie uzyskało 29 projektów o wartości ponad 10,2 mln złotych,  w tym projekt „Stowarzyszenia na rzecz rozwoju oświaty w Starej Słupi –Szklany Dom”  pt. „ Z zabawy nauka. Wykorzystanie nowoczesnych  technologii na zajęciach matematyczno-przyrodniczych oraz językowych”- skierowany do uczniów kl. I-VI Publicznej Szkoły Podstawowej  w Starej Słupi.    W uroczystości udział wzięli marszałek Adam Jarubas oraz członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek. Umowę podpisywał Prezes Stowarzyszenia – Andrzej Lauko.

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wyniosła pierwotnie  4 914 000 złotych (przy czym poziom dofinansowania projektów wynosi 90% kosztów kwalifikowanych, zaś wkład własny autorów projektów to minimum 10%). Ostateczna wartość projektów obejmowanych dofinansowaniem, w wyniku przesunięć budżetowych, jest jednak dwukrotnie wyższa od pierwotnie zakładanej. W wyniku weryfikacji wniosków złożonych w odpowiedzi na konkurs z Poddziałania 8.3.2 do dofinansowania rekomendowano 29 projektów o łącznej wartości ponad 10,2 mln złotych. Dzięki nim ze wsparcia w postaci różnorodnych zajęć dodatkowych oraz doradztwa skorzysta 3708 uczniów świętokrzyskich szkół podstawowych, a ponadto 830 nauczycieli podniesie swoje kwalifikacje.

Poddziałanie „Wsparcie kształcenia podstawowego w zakresie kompetencji kluczowych” przewiduje m. in. wsparcie uczniów w rozwijaniu kompetencji kluczowych (matematyczno – przyrodniczych, ICT, językowych) oraz właściwych postaw/umiejętności (kreatywności, innowacyjności oraz pracy zespołowej) niezbędnych na rynku pracy. Można to osiągać poprzez realizację dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych dla uczniów, doradztwo edukacyjno – zawodowe, wsparcie psychologiczno – pedagogiczne.