Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

26-006 Stara Słupia, Stara Słupia 78

Tel: 41 317-71-26

E-mail: spstaraslupia@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 886295
    • Do końca roku: 248 dni
    • Do wakacji: 55 dni
  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-27

    Imieniny: Sergiusza, Teofila

  • Kartka z kalendarza

Wycieczka do Nowej Słupi do Muzeum Starożytnbego Hutnictwa i Parku Legend

Dnia 05.10.2023r. dla uczniów Szkoły Podstawowej w Starej Słupi został zorganizowany rajd pieszy do Nowej Słupi, zwiedzanie Muzeum Starożytnego Hutnictwa i Parku Legend oraz pobyt w Centrum Kulturowo-Archeologicznym połączony z pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Uczniowie klas młodszych oraz starszych wyruszyli wczesnym rankiem do Nowej Słupi. Piesza wędrówka była wyczerpująca zwłaszcza dla młodszych uczestników wyprawy, ale dzielnie pokonali szlak turystyczny łączący obie miejscowości.

Odpoczynek odbył się w altanach przy Domu Opata w Nowej Słupi, uczniowie zjedli drugie śniadanie i nabrali sił do zwiedzania Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Nowoczesny multimedialny obiekt, popularyzujący dawny ośrodek produkcji żelaza, odkryty podczas szeroko zakrojonych badań archeologicznych był doskonałym miejscem do poznania historii i ciekawych informacji o regionie świętokrzyskim. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem było interesującą formą zdobywania wiedzy i sposobem na naukę poza murami szkoły.

Pobyt w Parku Legend okazał się niezapomnianym miejscem do poznania legend świętokrzyskich w nowoczesnym, interaktywnym wydaniu. Uczniowie dowiedzieli się skąd wzięło się madejowe łoże, czym zawinił zbój Kak, że zawisł na szubienicy w Krakowie, jak wyglądały sabaty czarownic na Łysej Górze i czego bały się diabły w opowieściach ludowych. Prastare Góry Świętokrzyskie kryją wiele tajemnic przekazywanych z pokolenia na pokolenie w podaniach i legendach, dlatego warto było poznać te ciekawe opowieści. Pieczenie kiełbasek przy ognisku okazało się również doskonałą formą integracji i odpoczynku w Centrum Kulturowo-Archeologicznym, w niesamowitej scenerii starożytnej osady.