Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

26-006 Stara Słupia, Stara Słupia 78

Tel: 41 317-71-26

E-mail: spstaraslupia@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 889354
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-05-02

    Imieniny: Longiny, Toli

  • Kartka z kalendarza

II Wizyta Partnerska w ramach projektu Erasmus+ Explore, Create and Know

W dniach 15.11-19.11.2021 odbyła się wizyta partnerska w ramach projektu Erasmus+ Explore, Create and Know w szkole Kretinga Simonas Daukantas Progymnasiumna Litwie. W mobilności uczestniczyli uczniowie i nauczyciele sześciu szkół partnerskich z Grecji, Turcji, Portugalii, Francji, Polski oraz kraju goszczącego Litwy. Tematem przewodnim wizyty była kultura ludowa krajów partnerskich.

Lot samolotem do Wilna był nowym doświadczeniem dla wielu uczestników wizyty. Czekając na ostatnią delegację z Turcji, wybraliśmy się na wieczorny spacer po Wilnie i zwiedzanie miasta.

Pierwszego dnia w szkole Kretinga Simonas Daukantas Progymnasium uroczyście zostały powitane delegacje z krajów partnerskich przez dyrektora i nauczycieli szkoły goszczącej, burmistrza miasta Kretynga oraz przedstawiciela oświaty. Krótki występ artystyczny przygotowany na powitanie delegacji prezentował zwyczaje i tradycje związane z kulturą ludową Litwy. Pieśni i tańce w wykonaniu dzieci, poczęstunek tradycyjnym chlebem litewskim i solą był miłym akcentem rozpoczynającym wizytę.

Po bliższym zapoznaniu się z uczestnikami wizyty, dyskusjach z burmistrzem miasta i nauczycielami udaliśmy się na zwiedzanie miasta Kretynga w celu poznania jego zabytków i historii.
Kretinga to małe miasteczko na litewskim wybrzeżu, położone 13 km od głównego nadmorskiego miasta - Palangi. Nasze zainteresowanie wzbudził zespół pałacowy założony przez Józefa Tyszkiewicza po 1875r. oraz kościół katolicki wraz z klasztorem ufundowany w 1610 r. przez Karola Chodkiewicza.

W godzinach popołudniowych uczniowie zaangażowani byli w prezentację strojów ludowych danego regionu partnerskiego. Wykonali pracę plastyczną przedstawiającą regionalny świętokrzyski strój ludowy omawiając jego charakterystyczne elementy w języku angielskim.

Kolejny dzień wizyty partnerskiej dostarczył nam nowych wrażeń. Uczniowie brali udział w tradycyjnych grach i zabawach ludowych. Chodzenie na szczudłach, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, skoki w workach, czy rzut kołem do celu (ringo) były zabawnymi konkurencjami angażującymi dzieci ze szkół partnerskich. Degustacja tradycyjnych potraw litewskich w połączeniu z tańcem i zabawami przy muzyce, również zintegrowała uczestników projektu.
Wybraliśmy się także do małego miasteczka Korciany w celu poznania zabytkowej osady średniowiecznej. Spacer po wzgórzach oraz parku krajobrazowym dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i zrelaksował uczestników projektu. Mogliśmy poznać wierzenia i zwyczaje ludowe z dawnej epoki.

Następny dzień, to kolejne warsztaty dla uczniów i nauczycieli przygotowane po to, aby aktywnie spędzić czas. Tym razem uczniowie uczestniczyli w wypieku tradycyjnego litewskiego chleba. Tradycyjny żytni chleb na zakwasie z kminkiem dla Litwinów stanowi podstawę codziennej diety. Traktowany z wielkim szacunkiem jest dodatkiem do litewskich potraw. Uczniowie formowali figurki z ciasta chlebowego, a po wizycie w muzeum sztuki ludowej, mogli skosztować wypieków.

Prezentacja tradycyjnej kuchni krajów partnerskich to również jeden z elementów wizyty. Uczniowie przygotowali prezentację Power Point na temat narodowych i regionalnych potraw oraz degustację tradycyjnych przysmaków. W godzinach popołudniowych wszyscy udaliśmy się do manufaktury słodyczy w Kretynga, gdzie uczniowie własnoręcznie przygotowali lizaki karmelowe.

Zgodnie z powiedzeniem w zdrowym ciele zdrowy duch uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych w szkole, mieli możliwość rywalizacji w drużynach międzynarodowych.
Po aktywnościach fizycznych uczniowie brali udział w warsztatach z lepienia figurek z gliny. Uczniowie chętnie angażowali się artystycznie i relaksowali w trakcie formowania zwierzątek z masy plastycznej.
Zajęcia edukacyjne w szkole to obserwacja lekcji matematyki online oraz zajęcia z języka angielskiego, przygotowanie przysłów i powiedzeń charakterystycznych dla danego kraju w języku narodowym
i angielskim.

Wieczorne, ostanie już spotkanie w trakcie wizyty, to integracja zespołów przy muzyce, podsumowanie projektu quizem z wiedzy o regionie nadmorskim, kulturze ludowej i historii. Uczniowie wymieniali się wrażeniami z pobytu oraz prowadzili ostatnie rozmowy.

Czekając na wieczorny lot powrotny do Warszawy, udaliśmy się do miejscowości Troki, aby zwiedzić średniowieczny zamek zrekonstruowany w 2 poł. XX wieku, położony na jezierze Galwe.

Intensywny tydzień prac nad projektem dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i nowych doświadczeń, które na pewno będą wspominane w przyszłości. Cieszymy się, że pomimo trudnych warunków związanych z podróżowaniem, wzmożonych restrykcjach na Litwie, udało nam się uczestniczyć w wizycie, a uczniowie mogli doświadczyć nowych form edukacji.