Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

26-006 Stara Słupia, Stara Słupia 78

Tel: 41 317-71-26

E-mail: spstaraslupia@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 890150
    • Do końca roku: 242 dni
    • Do wakacji: 49 dni
  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-03

    Imieniny: Jaropełka, Marii

  • Kartka z kalendarza

Zajęcia edukacyjne na terenie Gminy Nowa Słupia

W dniu 06.09.2021r. odbyły się zajęcia edukacyjne w Nowej Słupi w Centrum-Kulturowo Archeologicznym. Uczniowie klas V-VIII przemaszerowali szlakiem czarnym ze Starej Słupi do Osady Starożytnej w Nowej Słupi w celu poznania tajników starożytnego hutnictwa. Pracownik muzeum, Pan Wojciech Spelak, zapoznał uczniów z historią Dymerek Świętokrzyskich i życiem hutników w czasach starożytnych. Uczniowie mogli również przyjrzeć się imponującym przedsięwzięciom jakie powstają na terenie Gminy Nowa Słupia, jest to Park Legend Świętokrzyskich oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa.

Uczennica klasy VIII, Martyna Kargul, zaprezentowała legendę o Pielgrzymie Świętokrzyskim, gromadząc zainteresowanych słuchaczy przy figurce Emeryka, tuż przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku. Drugą legendę uczniowie odsłuchali z audibooka Parku Legend o księciu węgierskim Emeryku i powstaniu Św. Krzyża. Polecamy: https://parklegend.pl/audiobook/emeryk-powstanie-sw-krzyza/.
Następnie udaliśmy się przyrodniczą ścieżką edukacyjną: śladem czarownic, pogańskich kultów i powstańczych kryjówek pod Mogiłę pod Skałką. Nauczyciel historii, Pan Zbigniew Latała, przypomniał uczniom wydarzenia z 1863, gdzie stacjonował i walczył ze swoimi oddziałami generał Marian Langiewicz. Również w czasie I wojny światowej na tym terenie prowadzono działania militarne. Do dzisiaj zachował się cmentarz wojenny na skaju lasu w Nowej Słupi. Zbiorowa mogiła jest miejscem spoczynku około 200 mieszkańców rozstrzelonych wiosną  1943.
Po intensywnym marszu i zajęciach uczniowie udali się na tradycyjne nowosłupskie lody.

Kolejny dzień zajęć w terenie odbył się 07.10.2021r, w trakcie którego uczniowie przemaszerowali czarnym szlakiem na Górę Chełmową. Zajęcia przyrodnicze na łonie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, to świetna okazja dla uczniów na zaznajomienie się z walorami naszego regionu oraz integrację z rówieśnikami po wakacjach.