• Odwiedziny: 892065

TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ DLA UCZNIÓW KLAS IV – VIII, pod hasłem „Ekologicznie znaczy logicznie.”

SCENARIUSZ TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ DLA UCZNIÓW

KLAS IV – VIII, pod hasłem „Ekologicznie znaczy logicznie."

,, Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia – jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli niszczy więc pajęczynę, niszczy samego siebie”                                                                                               Wódz Seattle

1. I.  CELE KONKURSU:
  2. podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży,
  3. pobudzenie zainteresowania problemami ekologicznymi,
  4. popularyzacja zagadnień ekologicznych, pogłębianie wiedzy ekologicznej oraz umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce
  5. kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego,
  6. kształtowanie pojęć ekologicznych,
  7. uwrażliwianie młodzieży na piękno przyrody, promowanie zachowań proekologicznych
  8. wdrażanie młodzieży do twórczego myślenia oraz współdziałania w grupie rówieśniczej

II. ZAKRES PROBLEMATYKI KONKURSU:
  9. elementy treści programowych z chemii, biologii, geografii i fizyki
  10. negatywny wpływ działalności człowieka na stan środowiska naturalnego (zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze)
  11. zasoby przyrody i ich ochrona,
  12. formy ochrony przyrody,
  13. ochrona gatunkowa roślin i zwierząt,
  14. ochrona powietrza, wód i gleb,
  15.  ochrona środowiska a zdrowie człowieka,
  16. podstawowe wiadomości z zakresu ekologii,
  17. gospodarka odpadami,
  18. obszary i obiekty prawnie chronione woj. Świętokrzyskiego

Głównym celem konkursu jest dobra wspólna zabawa, podczas której uczniowie będą mieli okazję sprawdzić swoje dotychczasowe wiadomości i umiejętności z zakresu edukacji ekologicznej. Trzeba pamiętać, że jeżeli się wygrywa to z uśmiechem, jeżeli przegrywa to także z uśmiechem.

1. II.PRZEBIEG KONKURSU:

Konkurs składa się z II etapów.

I etap polega na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań wybranych spośród podanych poniżej. Trzy osobowe zespoły z  klas V- VIII biorą udział w I etapie gromadząc punkty.

II etap

Trzy osobowe zespoły z klas IV -VIII biorą udział w II etapie gromadząc punkty.

Konkurs składa się z czterech rund:

• I runda: Zestawy pytań dla drużyn ( z podanych poniżej)
  • II runda: Co symbolizują przedstawione znaki ekologiczne?
  • III runda: Odczytanie tekstów ekologicznych.
  • IV runda: Plakat, wiersz, powiedzenie, strój, znak zachęcający do ochrony przyrody (do wyboru przez drużynę)

Informacje dodatkowe:

Chęć udziału w konkursie zgłaszamy do p. Barbary Chrobot i p. Anety Kluzek do 16 kwietnia.

• Wśród zestawu pytań znajduje się jeden numer szczęśliwy, którego wylosowanie jest równoznaczne z przydziałem maksymalnej liczby punktów.
  •  Za każdą odpowiedź można uzyskać maksymalnie 2 punkty.
  • W przypadku remisu przewidziana jest dogrywka ( dodatkowe zestawy pytań).
  • Nagrody otrzymują uczestnicy trzech zwycięskich drużyny, a nagrody „pocieszenia” wszyscy uczestnicy konkursu.

Konkurs odbędzie się stacjonarnie w szkole lub w przypadku zaostrzenia się epidemii Covid 19 online w terminie 19 – 23kwietnia 2021

Więcej informacji w pliku poniżej.