TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ DLA UCZNIÓW KLAS IV – VIII, pod hasłem „Ekologicznie znaczy logicznie.”
SCENARIUSZ TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ DLA UCZNIÓW
KLAS IV – VIII, pod hasłem „Ekologicznie znaczy logicznie."
,, Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia – jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli niszczy więc pajęczynę, niszczy samego siebie” Wódz Seattle
- I. CELE KONKURSU:
- podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży,
- pobudzenie zainteresowania problemami ekologicznymi,
- popularyzacja zagadnień ekologicznych, pogłębianie wiedzy ekologicznej oraz umiejętności wykorzystywania wiedzy w praktyce
- kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego,
- kształtowanie pojęć ekologicznych,
- uwrażliwianie młodzieży na piękno przyrody, promowanie zachowań proekologicznych
- wdrażanie młodzieży do twórczego myślenia oraz współdziałania w grupie rówieśniczej
II. ZAKRES PROBLEMATYKI KONKURSU: - elementy treści programowych z chemii, biologii, geografii i fizyki
- negatywny wpływ działalności człowieka na stan środowiska naturalnego (zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze)
- zasoby przyrody i ich ochrona,
- formy ochrony przyrody,
- ochrona gatunkowa roślin i zwierząt,
- ochrona powietrza, wód i gleb,
- ochrona środowiska a zdrowie człowieka,
- podstawowe wiadomości z zakresu ekologii,
- gospodarka odpadami,
- obszary i obiekty prawnie chronione woj. Świętokrzyskiego
Głównym celem konkursu jest dobra wspólna zabawa, podczas której uczniowie będą mieli okazję sprawdzić swoje dotychczasowe wiadomości i umiejętności z zakresu edukacji ekologicznej. Trzeba pamiętać, że jeżeli się wygrywa to z uśmiechem, jeżeli przegrywa to także z uśmiechem.
- II.PRZEBIEG KONKURSU:
Konkurs składa się z II etapów.
I etap polega na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań wybranych spośród podanych poniżej. Trzy osobowe zespoły z klas V- VIII biorą udział w I etapie gromadząc punkty.
II etap
Trzy osobowe zespoły z klas IV -VIII biorą udział w II etapie gromadząc punkty.
Konkurs składa się z czterech rund:
- I runda: Zestawy pytań dla drużyn ( z podanych poniżej)
- II runda: Co symbolizują przedstawione znaki ekologiczne?
- III runda: Odczytanie tekstów ekologicznych.
- IV runda: Plakat, wiersz, powiedzenie, strój, znak zachęcający do ochrony przyrody (do wyboru przez drużynę)
Informacje dodatkowe:
Chęć udziału w konkursie zgłaszamy do p. Barbary Chrobot i p. Anety Kluzek do 16 kwietnia.
- Wśród zestawu pytań znajduje się jeden numer szczęśliwy, którego wylosowanie jest równoznaczne z przydziałem maksymalnej liczby punktów.
- Za każdą odpowiedź można uzyskać maksymalnie 2 punkty.
- W przypadku remisu przewidziana jest dogrywka ( dodatkowe zestawy pytań).
- Nagrody otrzymują uczestnicy trzech zwycięskich drużyny, a nagrody „pocieszenia” wszyscy uczestnicy konkursu.
Konkurs odbędzie się stacjonarnie w szkole lub w przypadku zaostrzenia się epidemii Covid 19 online w terminie 19 – 23kwietnia 2021
Więcej informacji w pliku poniżej.