Próbna ewakuacja uczniów i nauczycieli.

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych.

Taka właśnie próbna ewakuacja miała miejsce 4 października 2010 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi. Sygnał do ewakuacji dał alarmowy 3 – minutowy ciągły dzwonek szkolny. Ewakuowano wszystkie klasy biorące udział w zajęciach. Nauczyciele sprawujący nadzór pedagogiczny w czasie ogłoszenia alarmu pożarowego wyprowadzili i ustawili uczniów na boisku szkolnym. Po sprawdzeniu obecności wykładowcy złożyli meldunki o ilości ewakuowanych uczniów, co było zgodne z obecnością zapisaną w dziennikach lekcyjnych w tym dniu. Ewakuacja przebiegła bardzo szybko i sprawnie.

Przeprowadzanie tego rodzaju ćwiczeń służy przede wszystkim podwyższeniu bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły, sprawdzeniu znajomości planu ewakuacyjnego oraz wyciągnięciu cennych wniosków dotyczących bezpieczeństwa. Nadmienić należy, że zasady zachowania na wypadek pożaru, bądź innych zagrożeń są omawiane i dyskutowane z dziećmi na zajęciach.

W próbnej ewakuacji brała udział Ochotnicza Straż Pożarna ze Starej Słupi, która uatrakcyjniła swoje przybycie poprzez specjalne pokazy i objaśnienia działania sprzętu gaśniczego. Wszyscy uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem słuchali pogadanki oraz chętnie „zwiedzali” wóz strażacki.