Pomoc Rodziców w osiągnięciu dojrzałości

W jaki sposób rodzice mogą pomóc dziecku w osiągnięciu dojrzałości szkolnej?

1. Zadbanie o wyrobienie w dziecku samodzielności (czynności samoobsługowe- mycie, ubieranie, dbałość o zabawki). Wyręczanie dziecka powinno następować wyłącznie w sytuacjach przerastających jego możliwości- zbyt częste wyręczanie prowadzi do wytworzenia bezradności w sytuacjach wymagających samodzielności.

2. Kształtowanie wytrwałości i systematyczności- należy przydzielić dziecku pewne obowiązki, zwracać uwagę, by doprowadzało do końca wcześniej rozpoczęte zadania, nagradzać przejawy aktywności dziecka i jego starania.

3. Uczenie prawidłowej wymowy- w kontakcie słownym z dzieckiem nie należy stosować błędnego wymawiania słów, nie naśladować mowy dziecięcej, nie używać „spieszczeń” i zdrobnień, gdyż nieprawidłowe wzorce utrwalają się powodując w następstwie poważne trudności w pisaniu.

4. Rozwijanie sprawności manualnej - od najmłodszych lat należy zachęcać dziecko do rysowania. Aby usprawnić rękę dziecko powinno mieć wiele możliwości doskonalenia jej.

Przydatnymi ćwiczeniami może być lepienie z plasteliny, wycinanie, manipulowanie, rzucanie i chwytanie piłki (np. dźwiękowej), budowanie z klocków, dopasowywanie klocków do odpowiednich otworów, czy też wydzieranie kawałków krepiny i zwijanie z nich kuleczek.

5.Wzbogacanie wiedzy o świecie, rozwijanie spostrzegawczości i zdolności myślenia.

6. Wyrabianie umiejętności słuchania, doskonalenie koncentracji uwagi poprzez rozwijanie zainteresowania książką- literatura dziecięca ma duży wpływ na rozwijanie mowy, myślenia i wyobraźni dziecka oraz wzbogacanie jego wiedzy. Ważne tu jest omawianie z dzieckiem wspólnie przeczytanej lektury.

7. Rozbudzanie motywacji do uczenia się- nie należy zmuszać dziecka do ćwiczeń, krytykować czy ośmieszać, ale nagradzać i zachęcać do aktywności poprzez zapewnienie ciekawych, atrakcyjnych materiałów pomocniczych do nauki czytania, pisania i liczenia.