Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

26-006 Stara Słupia, Stara Słupia 78

Tel: 41 317-71-26

E-mail: spstaraslupia@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 885561
    • Do końca roku: 249 dni
    • Do wakacji: 56 dni
  • Kalendarium

    Piątek, 2024-04-26

    Imieniny: Marii, Marzeny

  • Kartka z kalendarza

Edukacja przez szachy

Program pilotażowy „Edukacja przez szachy w szkole”

od roku szkolnego 2013/14 w Szkole Podstawowej w Starej Słupi

ZASADY REALIZACJI PROGRAMU W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM

Szkoły wchodzące w program zobowiązują się, że:

1. wprowadzą w co najmniej jednej pełnej klasie co najmniej jedną godzinę obowiązkowych zajęć szachowych na co najmniej dwa lata, najlepiej od pierwszej klasy,

2. będą to obowiązkowe zajęcia całej klasy a nie kółko dla chętnych,

3. na świadectwie będzie ocena z szachów,

4. wyrażają zgodę na przebadanie grupy kontrolnej.

Wsparcie programu pilotażowego:

- Świętokrzyski Urząd Marszałkowski

- Polski Związek Szachowy i Świętokrzyski Związek Szachowy

- Kuratorium Oświaty

- Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

- Urząd Gminy/Miasta lub Zespół Oświaty

- szkoła biorąca udział w programie.

Celem projektu jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowania ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.

Korzyści płynące z nauczania gry w szachy na różnych etapach edukacyjnych docenia także Unia Europejska. W wydanym 15.03.2012 Oświadczeniu Pisemnym Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole” (0050/2011) czytamy między innymi „szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych takich jak integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień (...), bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji; mając na uwadze, że gra w szachy uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania...”.

Celem pośrednim jest także przeszkolenie nauczycieli szkół podstawowych w zakresie zarówno gry w szachy, jak i dydaktyki i metodyki jej nauczania, tym samym umożliwiając im wspieranie rozwoju ogólnego wychowanków poprzez nauczanie gry w szachy, jak i poszerzenie własnych kompetencji i kwalifikacji.