Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

26-006 Stara Słupia, Stara Słupia 78

Tel: 41 317-71-26

E-mail: spstaraslupia@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 885160
    • Do końca roku: 250 dni
    • Do wakacji: 57 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-04-25

    Imieniny: Jarosława, Marka

  • Kartka z kalendarza

Realizacja projektu - wyjazd na Litwę

W dniach 13.10 - 18.10.2013 r. uczniowie kl. V i VI PSP w Starej Słupi w składzie Paula Dziedzic, Dominika Kozłowska, Weronika Wróblewska, Kamil Kozera, Mateusz Kędzierski i Michał Łasisz wraz z opiekunami Anną Sepioło i Anną Majzel gościli w Kaunas Palemonas Secondary Schol.

Była to juz piąta nasza zagraniczna wizyta w szkole partnerskiej w Kownie na Litwie w ramach projektu Comienius ,,Let's Meet Where Our Cultures Meet'' programu ,,Uczenie się przez całe zycie''.

V Wizyta Partnerska w ramach projektu Comenius „ Let’s Meet Where Our Cultures Meet”, realizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową w Starej Słupi, odbyła się w Kownie na Litwie w dniach 13-18.10.13 r. Na spotkanie przybyli przedstawiciele z Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Anglii, Chorwacji, Turcji oraz Polski. Gospodarzem spotkania była szkoła litewska, Zespół Szkół Palemono Vidurine Mokyklaw Kownie. Polska delegacja składała się z ośmiu osób dwóch nauczycieli: Anny Sepioło i Anny Majzel oraz 6 uczniów: Dominiki Kozłowskiej, Pauli Dziedzic, Weroniki Wróblewskiej, Kamila Kozery, Michała Łasisza i Mateusza Kędzierskiego.

Harmonogram spotkania zakładał realizację podstawowych celów projektu związanych z poznawaniem dziedzictwa kulturowego i kulinarnego regionów partnerskich. Uczniowie i nauczyciele brali udział w  warsztatach  plastycznych związanych ze sztuką ludową. Każda ze szkół partnerskich przygotowała prezentacje na temat świąt celebrowanych w swoim kraju i zaprezentowała je podczas spotkania. Uczniowie zaplanowali tradycyjne gry i zabawy dziecięce, które zostały przedstawione podczas wspólnego biesiadowania w szkole goszczącej. Odbyła się również degustacja kulinariów przyrządzonych w szkolnej stołówce. Nasi partnerzy delektowali się żurkiem świętokrzyskim przygotowanym przez uczniów i nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej. My zaś mieliśmy okazję spróbować sycylijskiej pasty, chorwackiego risotto, hiszpańskiego gulaszu oraz angielskiego puddingu i wielu innych smacznych potraw. Między zajęciami i warsztatami nauczyciele ze szkół partnerskich zaangażowani byli w planowanie kolejnych działań w ramach realizacji projektu oraz omawiali i przygotowywali materiały do publikacji produktów końcowych.

Pierwszy dzień naszych wizyt roboczych jest zawsze uroczysty i wyjątkowy. W Kownie powitała nas szkolna delegacja w strojach ludowych, częstując nas chlebem i zapraszając na uroczystą inaugurację projektu w nowym roku szkolnym. Reprezentanci poszczególnych delegacji wygłosili krótką przemowę powitalną i podziękowania za dotychczasową współpracą.  Zaprezentowane zostały działania w projekcie Comenius w roku szkolnym 2012-2013. W przerwach między prezentacjami słuchaliśmy występów uczniów ze szkoły goszczącej. Słuchaliśmy pieśni w języku litewskim i obserwowaliśmy tańce w wykonaniu młodszych i starszych uczniów.  Po uroczystym powitaniu zaprezentowaliśmy efekty dotychczasowych działań.  Każda ze szkół przedstawiła typowe dla swojego regionu i państwa uroczystości i święta połączone ze zwyczajami i tradycjami. Naszym partnerom spodobały się wróżby i przepowiednie związane z andrzejkami, które corocznie obchodzone są w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi. Po prezentacjach braliśmy udział w lekcji języka litewskiego, w trakcie której nauczyliśmy się kilu przydatnych słów i zwrotów służących w codziennej komunikacji. Po lekcji zaproszono nas na zwiedzanie szkoły i wizyty w kasach.

Praktyczną lekcją gastronomii dla naszych uczniów i nauczycieli były warsztaty kulinarne „zorganizowane w szkolnej stołówce, w trakcie których uczniowie i nauczyciele przyrządzali potrawy i prezentowali je partnerom z zagranicy. Na polskim stole znajdował się świętokrzyski żur serwowany z kiełbasą, jakiem i chlebem razowym. Jesienne konfitury ze śliwek i wiśni wzbudzały zainteresowanie wśród obcokrajowców. Marynowane grzybki zrobione w domu jednego z uczniów biorących udział w wymianie, zachwyciły litewskich partnerów. Nie zabrakło również naszych ogórków kwaszonych serwowanych z polskimi wędlinami oraz miodu z lokalnej pasieki. Na degustację zabraliśmy ze sobą również słodkie przysmaki na degustację , polski makowiec i ciasto z bakaliami. Przy pozostałych stołach próbowaliśmy potraw charakterystycznych dla regionów krajów partnerskich. Litwini zaprezentowali swój narodowy kwas chlebowy, ciemny chleb serwowany z wędlinami, sery i słodkie kulinaria tj. sękacz czy ciasto z miodem. Włosi przyrządzili makaron z sosem sycylijskim, Grecy bakłażany w sosie jogurtowym, Bułgarzy chleb z pastami rybnymi, Chorwaci ryż z jagnięciną, Hiszpanie gulasz z soczewicą, a Turcy serwowali ostre i czosnkowe potrawy.

Nasi partnerzy zabrali nas do miejsca o niezwykłym uroku i znaczeniu historycznym, do miasta Troki, gdzie znajduje się przepiękny gotycki średniowieczny zamek na wyspie, na jeziorze Galwe.  Z miasta Troki udaliśmy się do stolicy Litwy, Wilna, urokliwego miasta z wąskimi i krętymi uliczkami starówki, po których można błądzić godzinami, podziwiając przepiękne barokowe świątynie i zaglądając do pełnych uroku podwórek.

Ostatni dzień spędziliśmy w szkole dopracowując efekty wspólnych działań. Gospodarze ze szkoły partnerskiej przygotowali dla nas ciekawe warsztaty ze sztuki ludowej. Kolorowanie materiału techniką batiku. Tego dnia zostaliśmy również zaproszeni do burmistrza miasta Kowna, rozmawialiśmy na tematy związane z edukacją i realizowanym projektem Comenius. Wieczorem braliśmy udział w prezentacji gier i zabaw przy muzyce litewskiej.

Na zakończenie odbył się w szkole wspaniały koncert, w trakcie którego uczniowie ze szkoły litewskiej zaprezentowali nam swoje koła zainteresowań i fascynacje muzyką ludową i tańcami regionalnymi. W szkole działa zespół muzyczny Bitula, który jest jednym z najlepszym zespołów ludowych w Litwie. Mieliśmy okazję usłyszeć ich muzykę i śpiew na żywo. Przygotowali dla nas wspaniały koncert połączony z zabawami ludowymi.  Było to niezwykłe doświadczenie, ponieważ uświadomiliśmy sobie, jak wiele talentów ma młodzież i że warto je rozwijać i wskazywać im nowe drogi zainteresowań oraz integrować poprzez realizację projektów europejskich.

W trakcie całego pobytu uczniowie mieli możliwość komunikowania  się w języku angielskim, co było dla nich praktyczną lekcją ćwiczenia języka obcego w sytuacjach życia codziennego, spędzali czas ze sobą, rozmawiając, realizując działania projektu, brali udział w zajęciach artystycznych, sportowych i rekreacyjnych. Wieczory spędzali na wspólnych zabawach - jak to bywało kiedyś - bez telewizora, komputera, integrując się w grupie poprzez wspólne gry i zabawy.

Zdjęcia z wyjazdu:

https://plus.google.com/photos/107534008614144546581/albums/5943891243841195713?authkey=CKarws6h_MWScA

 

 

https://plus.google.com/photos/107534008614144546581/albums/5943892226531614321?authkey=CL-aoO-qiJ6MuAE

https://plus.google.com/photos/107534008614144546581/albums/5943893673258545169?authkey=CLCzyuvdtfTK3AE