Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

26-006 Stara Słupia, Stara Słupia 78

Tel: 41 317-71-26

E-mail: spstaraslupia@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 885219
    • Do końca roku: 250 dni
    • Do wakacji: 57 dni
  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-04-25

    Imieniny: Jarosława, Marka

  • Kartka z kalendarza

Szkoła Pięknych Umysłów - przedstawienie 13.06.20011r.


                                                                                                                                                                

 

 

13 czerwca 2011r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi odbyła się uroczystość podsumowująca działania realizowane w ramach certyfikatu „Klasa Pięknych Umysłów”.   Na tę uroczystość przybyła pani Lidia Pasich ze SCDN w Kielcach, koordynatorka certyfikatu „Szkoła Pięknych Umysłów”  w ramach projektu „ Taki jak Mozart”.

         Klasa IV: Krzyś Białoskórski, Małgosia Bochenek, Michał Dziułka, Ilona Kałuża, Wiktoria Karbowniczek, Paulina Kozera, Agnieszka Łasisz, Konrad Piórek, Karol Pustuła, Maciej Przemyski, Paulina Sala wraz z nauczycielką Anną Budzińską realizowała zadania modułu ODYS, których celem było: rozbudzenie u uczniów zainteresowań, twórczej wyobraźni, oryginalności myślenia, rozbudzania i doskonalenia chęci poszukiwania różnych, innowacyjnych rozwiązań napotkanych problemów.
         Podczas realizacji działań certyfikatu ważne było, aby wszyscy uczniowie dobrze i bezpiecznie czuli się na zajęciach. Zrywając z szablonami i sztywnymi regułami próbowaliśmy „rozbudzić swoją wyobraźnię”.
         Aby rozwijać zdolności i twórczą osobowość u uczniów kl. IV wykonywaliśmy szereg działań m. in.:
1)Rozmawialiśmy o zachowaniach świadczących o zdolnościach, rozpoznawaliśmy  je w sobie, jak również poszukiwaliśmy uzdolnionych, twórczych osób z naszego środowiska.
2)Łańcuchową metodę zapamiętywania stosowaliśmy do nauki pojęć związanych z kołem i okręgiem oraz na lekcji poświęconej jednostkom pola powierzchni. W metodzie tej wykorzystywane są zmysły i wyobraźnia.
3)Cechy twórczego wytworu omawialiśmy na przykładzie figur platońskich, brył przestrzennych wykonywanych techniką orgiami oraz na przykładzie przebiegłego pomysłu, jakim był koń trojański, który zakończył wojnę między Spartą i Troją.
Pomysłodawcą tego podstępu był nasz bohater i sprzymierzeniec w naszych działaniach ODYSEUSZ.
4)W problemach związanych ze znalezieniem siatki sześcianu i prostopadłościanu, zamianą liczby mieszanej na ułamki niewłaściwe oraz podczas zagadek logicznych wykorzystywaliśmy Metodę Kreatywnego Rozwiązywania Problemu.
5)Mówiliśmy o uniesieniu i chwilach, kiedy czuliśmy się świetnie i szczęśliwie.
6)Stosując grę dydaktyczną – grę słów pt. „Tabu” opisywaliśmy poznane pojęcia związane z matematyką, jak również sprawdzaliśmy znajomość znaków drogowych.

 

UROCZYSTOŚĆ PODSUMOWANIA DZIAŁAŃ CERTYFIKATU „KLASA PIĘKNYCH UMYSŁÓW”  MODUŁ ODYS.


        Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły p. Andrzej Lauko, który powitał naszego honorowego  gościa, jakim była p. Lidia Pasich, uczniów, rodziców, oraz grono pedagogiczne.
       Następnie uczeń kl. IV Maciej Przemyski zaprosił wszystkich zebranych do obejrzenia prezentacji multimedialnej, którą przedstawiły: Wiktoria Karbowniczek i Paulina Kozera. Prezentacja dotyczyła wszystkich działań realizowanych przez klasę IV w ramach certyfikatu: „Klasa Pięknych Umysłów”.

       Kolejnym punktem programu było przedstawienie pt. „Matematyka da się lubić”,odegrane przez uczniów klasy czwartej. Opowiadało ono  o krainie matematyki. Najpierw dzieci: Jaś ( w tej roli Maciej Przemyski) i Małgosia( grana przez Paulinę Kozerę) spotykają Królową Matematyki  ( Wiktoria Karbowniczek), która posyła przewodnika Rombika (Karol Pustuła), aby oprowadził dzieci po jej królestwie. Dzieci wraz z Rombikiem najpierw odwiedzają Eratostenesa (Konrad Piórek), twórcę „sita”, które pozwala nam wyłonić liczby pierwsze (Michał Dziułka, Agnieszka Łasisz) spośród liczb złożonych. Są też wyjątki, o czym mogliśmy się dowiedzieć dzięki rolom   O –zera ( Małgosia Bochenek) i 1 ( Ilona Kałuża).
         Kolejna  scena odgrywa się w „Krainie Figur Płaskich”, w której Jaś i Małgosia dowiadują się,że jeden punkt znaczy niewiele, ale z punktów gromady narysować można wiele różnych figur płaskich „Pan Euklides stworzył podstawy geometrycznych obrazków”. W rolę punktów wcielili się : Małgosia Bochenek, Wiktoria Karbowniczek, Agnieszka Łasisz, Michał Dziułka.
        Rombik prowadzi Jasia i Małgosię również  do mistrza Pitagorasa (Konrad Piórek), który jest twórcą ważnej reguły dotyczącej trójkątów prostokątnych. Zasada ta służyła kiedyś budowniczym do znajdowania kątów prostych, „Mały egipski trójkącik taki na 3,4 i 5”.
       Przed powrotem do świata rzeczywistego dzieci spotykają Lenia Koszmara Wieczystego (w tej roli Michał Dziułka), który zaprasza ich do swojej szkoły. Jest tam wesoło, choć tylko z pozoru, ponieważ z powodu lenistwa i nadmiernej zabawy, nie można otrzymać promocji do następnej klasy.
Program słowno - muzyczny kończą słowa piosenki:


„Ta matma da się lubić
Można znaleźć rozwiązanie
Albo się w zadaniu zgubić.
Ta matma nie jest  trudna,
Ta matma nie jest nudna,
To królowa nauk wszelkich,
Trzymaj z nią a będziesz wielki”.

 

(Fragmenty scenariusza zaczerpnięto  z „O tym co Cię nie minie w matematycznej krainie” autorstwa: A. Orzech, M. Rymarz, Wydawnictwo KLEKS; Bielsko Biała 1997).

         Po przedstawieniu konfenensjer Maciej Przemyski zaprosił wszystkich obecnych na warsztaty z origami. Do drugiej sali poprowadził nas oczywiście…. Rombik! Każda klasa na wyznaczonym miejscu, miała do wykonania inną bryłę przestrzenną.  Kl. I wykonała wyklejanki z kolorowych kółek, kl. II ośmiościan, kl. III kręciołęk, kl. V - wierzchołkowiec, kl. VI kwiat – kula przestrzenna.
         Nauczyciele z PSP z rodzicami i panią Lidią Pasich wykonali najtrudniejszą bryłę zwaną kolczatką. Sposoby wykonania poszczególnych figur prezentowali uczniowie klasy czwartej.
         Wszyscy uczestnicy warsztatów świetnie radzili sobie z wykonaniem brył przestrzennych, a wykonane kręciołki, wierzchołkowce, kolczatki i ośmiościany wzbudzały podziw i zainteresowanie.
         Na zakończenie uroczystości pani Lidia Pasich uhonorowała uczniów klasy czwartej tytułem „Klasa Pięknych Umysłów”. Wojewódzka uroczystość rozdania pucharów i dyplomów tego certyfikatu odbędzie się na przełomie sierpnia i września.

 

Artykuły