Wszystko zaczyna się od przedszkola

Szanowni Państwo – rodzice dzieci w wieku przedszkolnym

Kiedy dziecko przekracza po raz pierwszy progi szkoły, chcielibyśmy mieć pewność, że lata, które w niej spędzi, będą tak samo szczęśliwe i radosne, jak te wcześniejsze, gdy opiekowaliśmy się nim w domu lub gdy chodziło do przedszkola. Pamiętam, ile sama miałam wątpliwości i obaw, kiedy moje dzieci rozpoczynały naukę w szkole. Dlatego dobrze rozumiem tych rodziców, którzy oczekują, aby szkoła była bezpieczna, przyjazna uczniowi, zatrudniająca dobrych, zaangażowanych w swą pracę nauczycieli, potrafiących w razie trudności pomóc każdemu dziecku. Niezależnie od wieku, powinno ono uczestniczyć w interesujących je zajęciach, z przyjemnością dowiadywać się nowych rzeczy, kształcić przydatne umiejętności.

W latach 2009-2012 w Polsce będzie zdecydowanie najmniej pięcio-, sześcio- i siedmiolatków niż w ostatnich kilkunastu latach. Dlatego jest to najlepszy okres zarówno na objęcie wszystkich pięciolatków edukacją przedszkolną – żeby były dobrze przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole – jak i na zaproszenie do szkoły sześciolatków. Rozłożenie tego procesu na trzy lata pozwoli w pełni przygotować nasze szkoły do wymogów nowoczesnej edukacji, a w przyszłości zagwarantuje Państwa dzieciom swobodny dostęp do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych.

Katarzyna Hall
                                                                                               Minister Edukacji Narodowej