Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Badanie Umiejętności Podstawowych Uczniów Trzecich Klas Szkoły Podstawowej

Dla rodziców

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ogromną pracę intelektualną wykonuje małe dziecko ucząc się „otaczającego” świata, jak ogromnego wysiłku wymaga od niego opanowanie sztuki komunikowania się z otoczeniem, mówienia i rozumienia tego, co mówią inni. Przy tej okazji dziecko eksperymentuje i formułuje pierwsze hipotezy wyjaśniające „jak to wszystko działa”, buduje początki struktury swojej wiedzy. Jakże często dzieci zaskakują nas swoją spostrzegawczością, czy logiką swoich odkryć. Dzieje się tak m.in. dlatego, że nie doceniamy ich możliwości i potrzeb poznawczych. Zazwyczaj dzieci potrafią znacznie więcej niż wydaje się ich rodzicom, a także ich nauczycielom. Będą potrafiły jeszcze więcej, jeśli stworzymy im warunki rozwoju lepiej pasujące do ich faktycznych potrzeb i możliwości. Więcej na ten temat na stronie Co potrafią nasze dzieci?

Jeśli chcemy rozsądnie i skutecznie wspierać dzieci w ich rozwoju, musimy sami wiedzieć nieco więcej o tym, czego i jak będą się one uczyć w szkole, a także, jak działania szkoły możemy racjonalnie uzupełniać. Na stronie Co warto wiedzieć? prezentujemy garść wskazówek i informacji, które mogą to ułatwić.

Każdy z nas pamięta swoje czasy szkolne, swoje sukcesy duże i te (niekiedy znacznie) mniejsze. Przez pryzmat własnych doświadczeń patrzymy na szkolne perypetie naszych dzieci i zupełnie nam umyka, że w „międzyczasie” upłynęło trochę lat, podczas których świat nieco się zmienił. Dziś wiemy znacznie więcej o prawidłowościach rozwojowych dzieci, o ich procesie uczenia się, o ich potrzebach i możliwościach. Przeszkodą w powszechnym wykorzystaniu tej wiedzy są m.in. utrwalone w świadomości społecznej, często szkodliwe, stereotypy, które – po części – są odbiciem także naszych własnych szkolnych doświadczeń. Jeśli chcemy zmienić na lepsze szkołę, razem walczmy ze stereotypami!

Na stronie Razem z moim dzieckiem! proponujemy gry, zabawy, zagadki, … które pomogą w przyjemnym i kształcącym wspólnym spędzaniu czasu.

Niezbędnym elementem dzieciństwa jest zabawa, pozwalająca na działanie i doświadczanie, warunkująca rozwój w różnych zakresach. Pomysł na wspólną zabawę, która rozwija dziecko językowo, znajdziemy w artykule pt. O chowaniu i szukaniu kota razem z dzieckiem.

Słownik ważnych pojęć to miejsce, w którym można odświeżyć albo uzupełnić wiedzę o tym, co współcześnie, na początku XXI wieku, jest uważane za istotę i cel nowoczesnej edukacji.

Zachęcamy do dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami w pracy z własnymi dziećmi i wspieraniu ich rozwoju. Będziemy je zamieszczać na stronie Rodzice dla rodziców.

Oczekujemy także Państwa pytań dotyczących przede wszystkim edukacji na I etapie kształcenia. Pytania i odpowiedzi na nie, o które zwrócimy się do odpowiednich ekspertów będziemy zamieszczać na stronie Pytania od rodziców.

Źródło: http://trzecioklasista.cke-efs.pl/