Dzień Babci i Dzień Dziadka 21.01.2011r.

Motto:

„Co by było, gdyby nagle Znikły Babcie wszystkie? Strach powiedzieć, co bym począł? Nie chcę nawet myśleć!”

Tradycja obchodzenia Dnia Babci oraz Dnia Dziadka znana jest również w innych krajach, między innym w Niemczech     i Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Japonii celebruje się Dzień Szacunku Dla Starszych, przypadający 14 września. Jest on również uznawany za święto narodowe, wolne od pracy. Według psychologów, babcia powinna rozpieszczać wnuki, lecz wychowaniem dzieci powinni zajmować się rodzice.

Zdaniem wnuków, bez względu na to, czy babcia jest osobą starszą, czy też pracującą kobietą w średnim wieku, ma zawsze wybaczające serce.

Dzień Babci i Dzień Dziadka mają w Polsce ponad czterdziestoletnią tradycję. Pojawiły się w naszych kalendarzach już  w latach 60 ubiegłego wieku. O ile jednak nie sposób dokładnie ustalić, kto i kiedy ustanowił Dzień Babci i Dzień Dziadka, o tyle istnieje pewność, że honorują one osoby, które ze wszech miar na to zasługują.

Tradycyjnie 21 stycznia licznie odwiedzili naszą szkołę Babcie i Dziadkowie. Wszyscy uczniowie klas 0-III  oraz dzieci z Przedszkola "Krasnoludki" zaangażowali się w przygotowanie piosenek, wierszy, tańców i upominków pod okiem swych wychowawczyń:

Doroty Mizerskiej, Moniki Jaros, Aureli Agatowskiej, Danuty Król oraz Jolanty Gibały.

Żartobliwe wierszyki, wesołe piosenki dostarczyły zebranym niezapomnianych wzruszeń. Babcie i Dziadkowie podziwiali perfekcyjnie ekspresyjną recytację młodych aktorów. Wspaniale zaprezentowały się również dzieci z Przedszkola  „Krasnoludki”, które tańczyły, śpiewały, recytowały krótkie wierszyki. Maluchy doskonale prezentowały się na scenie – nie odczuwały żadnej tremy.

Hasłem naszej uroczystości były życzenia dla Dziadków:

„Ile gwiazd w wieczornym mroku nad Starą Słupią lśni, tyle życzymy kochanym Dziadkom fajnych                  i szczęśliwych  dni”,

Po akademii mlii goście udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dla seniorów była to niepowtarzalna okazja by miło spędzić czas.

Redaktor: Marek Budziński