,,Pamięć pozostanie..."

,,Pamięć pozostanie..." to hasło wycieczki edukacyjnej jaką odbyli uczniowie klasy 4 i 6 PSP w Starej Słupi pod opieką wychowawczyni Anny Majzel na cmentarz parafialny w Nowej Słupi. Celem zajęć plenerowych było odwiedzenie mogił poległych w obronie Ojczyzny i oddanie hołdu bohaterom w nawiązaniu do zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Narodowego Święta Niepodległości.

Dzieci w ciszy i zadumie słuchały opowieści wychowawczyni na temat przeszłości naszej ojczyzny. Zapaliły lampki i znicze w miejscach pamięci narodowej, złożyły symboliczne wieńce. Poznawały tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej religii i kulturze. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Na koniec wycieczki odwiedziliśmy grób Pana Bartłomieja Garbicza kierownika szkoły w Starej Słupi w latach powojennych i wieloletniego dyrektora PSP w Starej Słupi Pana Władysława Pepasia. Modlitwą i chwilą zadumy nad grobami oddaliśmy hołd naszym nauczycielom.

Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka.

Anna Majzel