Wizyta gości ze szkół partnerskich w ramach projektu Erasmus+

Międzynarodowe spotkanie delegacji ze szkół partnerskich w ramach realizacji projektu Erasmus+ w PSP w Starej Słupi w dniach 16-20.04.2018

W ramach programu Erasmus+ Publiczna Szkoła Podstawowa w Starej Słupi realizuje projekt „Learning through Theatre and Technology” i w dniach 16-20.04.2018 zorganizowała spotkanie dla uczniów i nauczycieli za szkół partnerskich  z Francji, Portugalii, Włoch oraz Turcji.

Głównym założeniem naszego projektu jest rozwijanie umiejętności pisania
i zamiłowania dzieci do czytania. Uczniowie z użyciem platformy internetowej Story Bird oraz Story Jumper w trakcie przygotowanych dla nich warsztatów tworzyli elektroniczne opowieści w języku angielskim. Mieli do dyspozycji ogromną bazę ilustracji profesjonalnych ilustratorów i grafików, było to kreatywne narzędzie dla wszystkich, którzy kochają książki i czytanie. Najciekawsze prace opracowujemy w formie mini-przedstawień teatralnych i prezentujemy szkołom partnerskim.

W trakcie powitania gości uczniowie z PSP w Starej Słupi mieli możliwość zaprezentowania takich krótkich form teatralnych w języku angielskim i polskim, zaprezentowali walory regionu świętokrzyskiego z użyciem prezentacji multimedialnej oraz przygotowali krótki film dotyczący naszej szkoły. Delegacje za szkół partnerskich również prezentowały swoje szkoły i regiony w formie filmów i prezentacji multimedialnych.

Pierwszego dnia w trakcie spotkania powitalnego gościliśmy również Wójta Gminy Nowa Słupia-Andrzeja Gąsiora, który przywitał delegacje partnerskie i wręczył uczestnikom spotkania upominki promujące Gminę Nowa Słupia i region świętokrzyski.

Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach przygotowanych przez nauczycieli z PSP w Starej Słupi dotyczących pracy w programach Movie Maker, Story Bird, Story Jumper, które wykorzystujemy do realizacji działań w projekcie.

Zaprezentowaliśmy również najciekawsze miejsca w Nowej Słupi, Centrum Kulturowo-Archeologiczne, gdzie uczniowie brali udział w prezentacjach oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa.

Nie zabrakło również zabaw integracyjnych i prezentacji talentów naszych uczniów z PSP w Starej Słupi. W popołudniowym spotkaniu  zorganizowaliśmy dla naszych gości gry i zabawy przy muzyce, które miały na celu zachęcenie do współpracy i bliższe poznanie się.

Kolejne dni obfitowały w coraz to nowe doświadczenia, współpraca przebiegała  sprawnie, a uczniowie chętnie angażowali się w realizację zadań  w projekcie. Przygotowane warsztaty  były okazją dla uczniów do rozwijania różnych umiejętności, korzystania z nowoczesnej technologii i poznawania nowych form spędzania czasu wolnego.

Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach języka angielskiego oraz matematyki z użyciem oprogramowania multimedialnego oraz tablicy Smart Board.

Niezapomniane i niesamowicie kreatywne zajęcia mieli  uczniowie w Teatrze Starym w Krakowie w  MICET w centrum edukacji teatralnej, jedynym tego typu muzeum w Europie. Między historią i sztuką współczesną, rzemiosłem i nowymi technologiami – odkrywali, projektowali, działali z artystami Starego Teatru. Pracowali, z rozrzuconymi rekwizytami, książkami, fragmentami scenografii i klasykami „dizajnu”. Każda ze ścieżek składa się z części edukacyjnej oraz programu ćwiczeń warsztatowych. Aplikacje teatralne wciągały uczniów w świat wyobraźni reżyserów, aktorów, scenografów, autorów muzyki i choreografii, inspirując do samodzielnych twórczych działań w przestrzeniach interaktywnej wystawy.

Teatralny Kraków był okazją dla naszych gości do poznania jednego z najpiękniejszych miast w Polsce. Wędrując bajkowymi uliczkami Krakowa nasi goście poznawali niesamowitą przeszłość miasta i jego historię odwiedzając Muzeum Śladami Europejskiej Tożsamości Krakowa.

W przygotowanie wizyty zaangażowani byli nie tylko pracownicy PSP w Starej Słupi, ale również rodzice którzy gościli u siebie uczniów i organizowali poczęstunek dla delegacji w  szkole.  Koło Gospodyń Wiejskich, do którego należą mamy naszych uczniów brało udział w warsztatach mydlarskich i tworzenia ozdobnych świec. Kolorowe mydełka i świeczki były świetną pamiątką dla uczniów z pobytu w szkole. Warsztaty mydlarskie poprowadziła była uczennica PSP w Starej Słupi, Pani Paulina Ciąćka z firmy Voysa.

Popołudniami zabieraliśmy naszych gości na wędrówki po regionie.
Nie zabrakło wyprawy na Święty Krzyż, wizyty w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci oraz Zamku w Chęcinach, wędrówki po stolicy naszego regionu oraz pobytu na Agro Travel w Kielcach.

Zakończenie pobytu odbyło się w późnych godzinach wieczornych 20 kwietnia w Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Rudkach. Naszym gościom został zaprezentowany fragment musicalu Annie przygotowany przez grupę teatralną Feeria z Kielc oraz układy taneczne w wykonaniu uczennic ze szkół z Gminy Nowa Słupia pod kierunkiem Pani Eweliny Barwicz.

Nasi partnerzy otrzymali certyfikaty udziału w spotkaniu, wygłosiliśmy pożegnalne przemówienia i wspólnie zakończyliśmy wizytę partnerską w PSP w Starej Słupi.

Zaprzyjaźniliśmy się z naszymi gośćmi, żegnając ich na lotnisku uczniowie ze łzami w oczach mówili do zobaczenia we Francji, we Włoszech i Portugalii.

Koordynatorem programu Erasmus+ w Szkole Podstawowej w Starej Słupi jest Anna Sepioło – nauczycielka języka angielskiego.