Otwarty Puchar Polski w Kenjutsu i Kobudo

W dniu 7 kwietnia 2018 r. na Hali Sportowej w Nowej Słupi przy ul. Szkolnej odbył Otwarty Puchar Polski w Kenjutsu i Kobudo. Była to największa impreza sportowa zorganizowana dotychczas na terenie Gminy Nowa Słupia. W zawodach udział wzięło 110 zawodników i 15 sędziów z 10 ośrodków sportowych z całej Polski. Rozegrano 146 osobo – konkurencji. W zawodach wzięli udział zawodnicy z klubów z Bukowna, Chorzowa, Inowrocławia, Krakowa, Łabiszyna, Nowego, Oświęcimia, Świebodzina oraz reprezentacja gospodarzy Sekcji Japońskich Sztuk Walki DOJO MAJO z Nowej Słupi. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Aktywni i Zdrowi „NOVUM” z Nowej Słupi przy której działa Sekcja.

Zawody zgromadziły liczne grono kibiców i miłośników sztuk walki z całego regionu oraz kraju.

Wkraczających na Halę Sportową wprowadzał ubrany w tradycyjną zbroję japońskiego samuraja zawodnik z Klubu JuJitsu Świebodzin.

Po odegraniu Hymnu Państwowego nastąpił pokaz „Legendy o Gołoborzu” w wykonaniu młodzieży z terenu Naszej Gminy tańczącej pod kierunkiem Eweliny Barwicz oraz pokaz TAMESHIGIRI czyli cięcia mieczem, zrolowanych mat bambusowych przez sensei Macieja Knapika z Klubu SOURYUKAN z Krakowa.

Gospodarzy, Sekcję DOJO MAJO reprezentowało 20 zawodników. Wystartowali oni w 9 różnych kategoriach zawodów i stanowili najliczniejszą ekipę Pucharu. Konkurencje Pucharu podzielone były na kategorie wiekowe (Kobudo i Kata Kenjutsu) oraz wzrostowo – wiekowe (Sport Kenjutsu). W czasie Pucharu Polski rozegrano trzy konkurencje: Kobudo (14 kategorii), Sport Kenjutsu (13 kategorii) i Kata Kenjutsu (3 kategorie). W sumie rozdano 30 kompletów medali. Reprezentanci gospodarzy 14 – krotnie stawali na podium zdobywając 4 złote, 6 srebrnych i 4 brązowe medale. 14 medali dało 4 miejsce na 10 uczestniczących klubów w końcowej klasyfikacji medalowej.

Wśród zawodników Sekcji z Nowej Słupi którzy stawali na podium znalazł się uczeń Szkoły Podstawowej w Starej Słupi Mikołaj Przemyski.

Mikołaj wystartował w dwóch konkurencjach i w obydwu zdobył medal.

W konkurencji NIHON KOBUDO KATA INDYWIDUALNE Kategoria młodzicy 10-12 lat gdzie zajął pierwsze miejsce zdobywając medal z najcenniejszego kruszcu, oraz NIHON KOBUDA KATA DRUŻYNOWE kategoria do 12 lat gdzie w drużynie z dwoma innymi zawodnikami zajął miejsce trzecie.

W maju Mikołaj Przemyski zawodnik Sekcji DOJO MAJO będzie uczestniczył w VII Konsultacjach Sztuk Walki w Kołatce, a w czerwcu czekają go kolejne egzaminy.

Mariusz Dąbek