Edukacja przez szachy w szkole

„Edukacja przez szachy w szkole” – innowacyjny program
w PSP w Starej Słupi

Realizacja w I semestrze 2017/18

Uczniowie klasy drugiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi w roku szkolnym 2017/2018 nadal uczestniczą w zajęciach „Edukacja przez szachy w szkole”. Zajęcia odbywają się w wymiarze 1 godziny tygodniowo.

1. Zadaniem programu nie jest szybkie wytrenowanie mistrzów, a jedynie  nauczenie jak największej ilości dzieci gry w szachy.

W pierwszym roku poznali figury, pionki oraz najważniejsze prawa. Potrafią poruszać się po szachownicy, znają sposoby jak grać oraz zapoznali się z pochodzeniem i historią szachów. Pamiętają również, że szachy nazywamy „królewską grą” i obowiązują nas honorowe zasady walki, uczciwość w grze i szacunek do naszych przeciwników. Uczniowie wiedzą, że w czasie gry należy zachowywać się cicho i spokojnie, a przed rozpoczęciem gry zawsze przywitać przeciwnika podaniem ręki.

Szachowa przygoda trwa nadal i uczniowie poznają tajniki szachów jeszcze lepiej takie jak: matowanie jedną lub dwiema wieżami oraz hetmanem.

1. Na zajęciach łączone są treści teoretyczne z praktyką

Planują graną partię oraz wprowadzają te plany w życie.

1. Szachy uczą tolerancji i reakcji na niepowodzenia oraz kształtują osobowość.