Czwartek, 2024-04-18

Konkurs pięknego czytania poezji Juliana Tuwima

1.Cele:

-propagowanie czytelnictwa,

-budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą,

-doskonalenie umiejętności pięknego czytania,

-stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności i porównanie ich z umiejętnościami innych,

-uczenie rywalizacji w miłej atmosferze,

-rozwijanie twórczych talentów

2.Organizatorem konkursu jest nauczyciel bibliotekarz i nauczyciel polonista. Patronat honorowy objął dyrektor  szkoły mgr. Andrzej Lauko.

3.Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów kl. IV-VI PSP w Starej Słupi i rozgrywany będzie w dwóch etapach:

a)      Etap klasowy w dniach 8-12 maja 2017r.

b)      Etap szkolny 25 maja 2017r.

4.Zasady konkursu: każdy uczestnik przygotowuje do czytania jeden utwór J.Tuwima     z podanych: „Spóźniony słowik”, „Ptasie plotki”, „Ptasie Radio”, „Zosia Samosia”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Bambo”, „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”, „Rycerz Krzykalski”, „SłońTrąbalski”, „Dyzio Marzyciel”, „Dwa Michały”. „Kotek”, „O panu Tralalińskim”, „Idzie Grześ”, „Okulary”, „Lokomotywa”, „Trudny rachunek”, „Rzepka”, „Taniec”, „Stół”, „Warzywa”, „Pstryk”, „Abecadło”, „Cuda       i dziwy”, „Wszyscy dla wszystkich”, „Skakanka”, „List do dzieci”, „Raz-Dwa-Trzy”, „Mróz”. i prezentuje go w czasie eliminacji klasowych. Zdobywcy I,II,III miejsca w klasie przechodzą do etapu szkolnego. Rozstrzygnięcie eliminacji szkolnych nastąpi 25 maja 2017r. Uczestnicy tego etapu zaprezentują publiczności oraz jury przygotowany przez siebie utwór oraz przeczytają wylosowany przez siebie wiersz J.Tuwima z podanych powyżej.

5.Ocenie podlegać będą:

-płynność i bezbłędność czytanego utworu,

-intonacja czytanego utworu.

-prawidłowa dykcja,

-ogólny wyraz artystyczny,

6.Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Mistrza Pięknego Czytania oraz nagrodę książkową. Pozostali laureaci otrzymają nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.