Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Dyrektor szkoły Andrzej Lauko powitał wszystkich zebranych.Witam wszystkich zgromadzonych: zaproszonych gości: …., witam nauczycieli, rodziców i Was, drogie dzieci – na uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2015/16.

Na wstępnie minutą ciszy uczczono pamięć Władysława  Pepasia (26.07.2015r.) – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Starej Słupi w latach 1969-1991,  I Prezesa Stowarzyszenia na rzecz rozwoju oświaty w Starej Słupi „Szklany Dom” w latach 2012-2015, przyjaciela szkoły, osoby wspierającej, dbającej o szkolnictwo w Starej Słupi.

Dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu powiedział: „ Spotykamy się, aby podsumować kolejny już, miniony rok szkolny. Rok ten obfitował w liczne sukcesy, uroczystości, inicjatywy nauczycieli i Wasze, drogie dzieci. Udział w zawodach, projektach, konkursach.  Każdy dzień przynosił efektywne działania całej społeczności szkolnej. Wasze osiągnięcia w konkursach szkolnych i międzyszkolnych wskazują na ciągły rozwój Waszych umiejętności i duży stopień posiadanej wiedzy. Osiągnęliście to dzięki nieustającej pracy własnej ukierunkowanej przez Waszych nauczycieli, za co im w szczególności bardzo dziękuję. Chciałbym Wam podziękować za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Dzisiaj, podczas naszego tutaj spotkania wręczymy nagrody uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki nauczania, wyróżnili się swoim zachowaniem i postawą. Jest to największa radość dla każdego nauczyciela móc wyróżnić najlepszych. Jest to duma dla rodziców, że ich dziecko osiągnęło najlepsze wyniki.

Chciałabym teraz zwrócić się do naszych absolwentów, z którymi wspólnie spędziliśmy ostatnie siedem lat. Zacytuję wiersz Leopolda Staffa pt. Most:

Nie wierzyłem

Stojąc nad brzegiem rzeki,

Która była szeroka i rwista,

Że przejdę ten most,

Spleciony z cienkiej, kruchej trzciny

Powiązanej łykiem

Szedłem lekko jak motyl

I ciężko jak słoń,

Szedłem pewnie jak tancerz

I chwiejnie jak słoń,

Nie wierzyłem, że przejdę ten most,

I gdy stoję już na drugim brzegu,

Nie wierzę, że przeszedłem.

Wy, drodzy absolwenci, właśnie taki most przeszliście, jesteście po drugiej stronie. Most, którym szliście przez te siedem lat  miał doprowadzić Was do kolejnej ścieżki waszej edukacji. Mam nadzieję, że idąc po nim zbieraliście po drodze wszystko to co najlepsze: wiedzę, ukształtowane umiejętności, rozwinięte uzdolnienia i właściwe zasady, którymi można kierować się każdego dnia. Prowadzili was przez ten most - ( 0 -  Mizerska Dorota , kl. I-III (Agatowska Aurelia i Małgorzata Czekaj)  IV-VI Anna Majzel.

Seneka – mędrzec starożytności, mówił: „Jeśli nie wiesz do jakiego portu płyniesz, to żaden wiatr nie jest tobie przychylny”.

Naszym wspólnym celem było ukształtowanie młodego człowieka, potrafiącego poradzić sobie w życiu, umiejącego stawiać sobie cele i dążyć do ich osiągania. Mam nadzieję, że nam się to udało, a przychylne wiatry pozwoliły doprowadzić Was do właściwego portu.

Niech każdy z Was w nowym środowisku spotka bratnia duszę, by zawarta przyjaźń okazała się szczerą i wierną. Nowi nauczyciele niech będą wymagający, sprawiedliwi i pełni zrozumienia dla Waszych kłopotów i problemów.

Mam również nadzieję, że będziecie dobrze wspominać czas spędzony w naszej szkole
i z chęcią odwiedzicie swoich nauczycieli, których dzisiaj pożegnacie.

Dziękuję moim koleżankom i kolegom za tworzenie dobrej szkoły, przyjaznej
i wymagającej.  Za tworzenie klimatu współpracy, wzajemnego szacunku i dialogu. Dziękuję za inicjatywę, zaangażowanie i wsparcie uczniów w ich codziennym trudzie. Sądzę, patrząc na wyniki nauczania, postawę uczniów i ich oceny zachowania, że możecie kolejny rok zaliczyć do udanych i satysfakcjonujących.

Dziękuję również rodzicom za wsparcie naszych działań w procesie edukacyjnym,
za życzliwość i wyrozumiałość. Dzięki naszym wspólnym działaniom wychowujemy dzieci
na mądrych ludzi, radzących sobie w każdej sytuacji. Bez Waszej pomocy i współpracy nie byłoby to możliwe.

Gronu pedagogicznemu i wszystkim uczniom życzę, aby czas wakacji był czasem efektywnego odpoczynku, czasem nabierania sił do dalszej nauki. Wakacje to zarazem beztroska, stan relaksu, a czasami także leniuchowania. Leniuchujcie zatem, ale nie zapomnijcie, że wakacje to również czas podróżowania, poznawania nowych miejsc i ludzi, zawierania nowych znajomości, pielęgnowania przyjaźni. Wykorzystajcie ten czas optymalnie, najprzyjemniej jak potraficie.

Władzom samorządowym i stowarzyszeniowy dziękuję za wszelkiego rodzaju wsparcie i pomoc, dbanie o właściwe warunki do nauki i pracy ( remonty, projekty)

Życzę, aby wakacje, ten długo oczekiwany czas, dały wszystkim tutaj obecnym dużo radości, pomogły zregenerować siły i pozwoliły z ochotą i zapałem spotkać się za dwa miesiące.

Absolwentom zaś życzę, aby nowy etap edukacji, w który po wakacjach wkroczycie, pozwolił Wam dalej rozwijać swoje umiejętności i efektywnie przyczynił się do Waszego rozwoju.

Do zobaczenie po wakacjach. Do zobaczenia w szkole w nowym roku szkolnym 2016/17”.