Zapal Znicz Pamięci

Zapal Znicz Pamięci to hasło tegorocznych obchodów miesiąca Pamięci Narodowej.. ,,Każdego roku w kwietniu przypominamy ważne wydarzenia z historii naszego Narodu i oddajemy hołd bohaterom, którzy walczyli, zwyciężali i ginęli za wolność Polski.

Odpowiadając na apel Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi wraz z opiekunami Anną Majzel i Zbigniewem Latałą w dniu 22 kwietnia udali się do miejsca pamięci narodowej na ,,Skałce’’ w Nowej Słupi, aby o godzinie 12.00 zapalić znicz pamięci złożyć symbolicznie wieniec. Zbigniew Latała nauczyciel historii opowiedział uczestnikom krótka historię związaną z tą leśną mogiłą. Cichą indywidualną modlitwą i chwilą ciszy oddaliśmy hołd naszym bohaterom.

Zbiorowa mogiła na skałce to miejsce spoczynku zamordowanych przez Niemców w 1943 r. ok. 200 osób z okolicznych wsi „(…) Zamordowany przez okupanta za to, że byli Polakami …”, jak głosi napis na tablicy nagrobka.

Dzisiejsze wydarzenie to dla nasi i naszych uczniów niezapomniana lekcja patriotyzmu uzmysławiająca dzieciom i młodzieży ich pokoleniową powinność. Każde pokolenie czerpie z dokonań i wartości pokoleń poprzednich i ma zobowiązania wobec pokoleń następnych. Ta ciągłość decyduje o istnieniu narodu.

Wolność i niezależność to wartości, które kontynuuje nasz naród. W walce o upragnioną niepodległość przeszłe pokolenia nie wahały się kłaść na szali swoje życie. Nie możemy o tym zapomnieć i tę pamięć musimy przekazywać potomnym.

Wieńce i znicze na dzisiejszą uroczystość zakupiła Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi włączając się w akcję Zapal Znicz Pamięci.