Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

26-006 Stara Słupia, Stara Słupia 78

Tel: 41 317-71-26

E-mail: spstaraslupia@wp.pl

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 883576
    • Do końca roku: 252 dni
    • Do wakacji: 59 dni
  • Kalendarium

    Wtorek, 2024-04-23

    Imieniny: Ilony, Jerzego

  • Kartka z kalendarza

"Z pieśnią i piosenką przez wieki i pokolenia"

"Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp,

tam dobre serca ludzie mają.

Źli ludzie - wierzaj mi,

Ci nigdy nie śpiewają..."

Te słowa Johanna Wolfganga Goethego stały się mottem koncertu "Z pieśnią i piosenką przez wieki i pokolenia", jaki odbył się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w PSP w Starej Słupi. Jego pomysłodawczyniami i organizatorkami były panie: Krystyna Oględzińska- nauczycielka języka polskiego i Anna Majzel- nauczyciel - bibliotekarz.

W koncercie udział wzięli uczniowie klasy V i VI. Nasi szkolni artyści przygotowali kilkanaście utworów, które towarzyszyły Polakom w ważnych wydarzeniach dziejowych. Każdy z nich poprzedzał krótki komentarz. Podczas koncertu mogliśmy również oglądać prezentacje multimedialne do poszczególnych utworów. Wykonane przez uczniów pieśni i piosenki: "Mazurek Dąbrowskiego", "Rota", "Płonie ognisko", "Przybyli ułani", "Pierwsza Brygada", "Pąki białych róż", "Pałacyk Michla", "Serce w plecaku", "Mury" i "Kocham Cię, Polsko"-wrosły w krajobraz historyczny Polski, wciąż śpiewane i zawsze bliskie sercu nie tylko ludzi dojrzałych, ale i dzieci i młodzieży. To bardzo ważne, bo to znaczy, że słowo Ojczyzna, Polska nie jest pustym słowem.

Soliści-Wiktoria Kozłowska z kl. V zaśpiewała "Pytasz mnie" Andrzeja Rosiewicza i "Taki kraj" Jana Pietrzaka, Aleksandra Gąsior z kl. VI wykonała  piosenkę Sławy Przybylskiej "Gdzie są kwiaty z tamtych lat...", a "Przeżyj to sam"  zespołu "Lombard" usłyszeliśmy w interpretacji szóstoklasisty Igora Sali.

Nasi soliści przepięknie i wzruszająco zinterpretowali śpiewane przez siebie utwory wyciskając niejedną łzę  z oczu uczestników koncertu.

W naszej szkole uczymy dzieci, że wszyscy jesteśmy spadkobiercami pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość i wolność naszego kraju. Jesteśmy  odpowiedzialni za przekazywanie prawdy o jego bolesnych losach. Szanujemy naszych przodków oraz ich dokonania.

Nasi uczniowie to wspaniała młodzież, potrafią śpiewać o Polsce, o wartościach, potrafią mówić o patriotyźmie. Swoją dzisiejszą postawą potwierdzili, że naprawdę wiedzą, co to jest Ojczyzna, Polska, patriotyzm, że wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna są im nieobce.

Krystyna Oględzińska, Anna Majzel