,,Bohaterowie nowosłupskiej Nekropolii.’’

29 października uczniowie kl. IV-VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi wraz z wychowawcami Anną Majzel i Zbigniewem Latałą odbyli ciekawą wycieczkę edukacyjną na cmentarz parafialny w Nowej Słupi nt ,,Bohaterowie nowosłupskiej Nekropolii.’’ Celem wycieczki było kształcenie postaw patriotycznych i szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego oraz rozwijanie wrażliwości patriotycznej i poczucia przynależności do narodu.

Spacer cmentarnymi alejkami w promieniach październikowego słońca, był dla naszych uczniów ogromnym przeżyciem. Szli skupieni, zadumani, poważni. Doskonale wiedzieli, jak należy się zachowywać w takim miejscu.

Odwiedziliśmy miejsce spoczynku poległych podczas pierwszej wojny światowej, pomnik – mogiłę powstańców z 1863 r., grób Zygmunta Hempla       z Barłomina żołnierza AK. O każdym z tych miejsc Pan Latała opowiadał uczestnikom krótką historię. Uczniowie zapalili na mogiłach lampki i znicze, złożyli symboliczne wiązanki jesiennych kwiatów.

Na koniec odwiedziliśmy grób Pana Bartłomieja Garbicza kierownika Szkoły Podstawowej w Starej Słupi w latach drugiej i trzeciej dekady XX  wieku.           i mogiłę zmarłego 26 lipca 2015 r. byłego dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi Pana Władysława Pepasia. W miejscach tych również złożyliśmy symboliczne wiązanki i zapaliliśmy znicze. Cichą indywidualną modlitwą oddaliśmy hołd naszym zmarłym nauczycielom.

W naszej szkole uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.

Wycieczka wywarła na uczniach niesamowite wrażenie i na długo zostanie w ich pamięci.

Anna Majzel