Podsumowanie projektu ,,Z zabawy nauka''

Projekt ,,Z zabawy nauka’’ realizowany był od 17.08.2015 r. do 20.10.2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Starej Słupi. Uczestniczyło w nim 27 uczniów, którzy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: klasy młodsze – 11 osób oraz starsze IV-VI – 16 osób.

Projekt miał charakter interdyscyplinarny. W jego ramach przeprowadzono: 18 godzin zajęć z języka polskiego dla uczniów z trudnościami w pisaniu i czytaniu (kl. IV-VI), 18 godzin zajęć komputerowych (kl. IV-VI), 10 godzin zajęć bibliotecznych (kl. IV-VI), 18 godzin zajęć z języka polskiego dla uczniów z trudnościami w pisaniu i czytaniu (kl. I-III) oraz 18 godzin zajęć komputerowych  (kl. I-III). Łącznie przeprowadzono 82 godziny zajęć dla 27 uczniów klas I-VI

W ramach projektu odbył się Wewnątrzszkolny Konkurs Ortograficzny ,,Ortograficzna corrida”. Przeprowadzono go dla 27 uczniów w dwóch grupach wiekowych: kl. I-III oraz kl. IV-VI przy współpracy Rady Rodziców. Rodzice przygotowali poczęstunek dla uczniów, zakupili nagrody książkowe. Nad realizacją projektu czuwał koordynator projektu.

Na zajęciach wykorzystywano różnorodne ćwiczenia aktywizujące uczniów, włączające do nauki wyobraźnię i emocje. Projekt oparty był na zabawie i radości, zastosowane formy i metody pracy w naturalny sposób pobudzały ciekawość i aktywność umysłową uczniów.

Wsparciem w ramach projektu zostało objętych 27 uczniów, tj 51% wszystkich uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi.

Nauczyciele prowadzący zajęcia z języka polskiego przygotowali i przeprowadzili test ex oute (rozpoznawania możliwości uczniów) oraz test ex post (poziom osiągniętych rezultatów – test podsumowujący)

Na podstawie w/w testów, wyników Wewnątrzszkolnego Konkursu Ortograficznego ,,Ortograficzna corrida’’, obserwacji uczniów na zajęciach lekcyjnych, ocen za prowadzenie zeszytów przedmiotowych można stwierdzić, iż zgodnie z założeniami projektu ,,Z zabawy nauka’’, u około 60% uczniów objętych projektem nastąpiło zwiększenie znajomości podstawowych zasad ortografii i interpunkcji polskiej, zwiększenie sprawności posługiwania się słownikiem ortograficznym, wyrobienie nawyków korzystania ze słownika ortograficznego przy rozstrzyganiu wątpliwości ortograficznych, wyższa średnia ze sprawdzianów wewnątrzszkolnych. Realizacja projektu przyczyniła się również do zwiększenia szans edukacyjnych uczniów z deficytami rozwojowymi.

Wiadomości i umiejętności zdobyte przez uczniów pozostaną im na zawsze, zajęcia realizowane w ramach projektu ,,Z zabawy nauka’’ pozwoliły uczniom zrozumieć potrzebę pracy nad ortografią i interpunkcją.

Projekt ,,Z zabawy nauka'' został zrealizowany w ramach Świętokrzyskiego Funduszu Młodych Inicjatyw.